Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Rafał Tkacz o przygotowaniach do wyborów prezydenckich…
2020-03-24, 14:10 Autor: Ewa Skrabacz

Rafał Tkacz o przygotowaniach do wyborów prezydenckich i o ewentualnych zamianach w kalendarzu wyborczym

Rafał Tkacz o przygotowaniach do wyborów prezydenckich i o ewentualnych zamianach w kalendarzu wyborczym [fot. Justyna Krzyżanowska]
Rafał Tkacz o przygotowaniach do wyborów prezydenckich i o ewentualnych zamianach w kalendarzu wyborczym [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Temat terminu wyborów prezydenckich jest ważny dla wszystkich. Dla nas, pracowników Krajowego Biura Wyborczego, dla komisarzy wyborczych, najtrudniejsze jest chyba to, że w żaden sposób nie jesteśmy organem decyzyjnym, po prostu czekamy na to, co będzie. W miarę możliwości realizujemy kalendarz wyborczy – mówił Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
Z Rafałem Tkaczem rozmawiają Joanna Matlak i Ewa Skrabacz cz. 1
Z Rafałem Tkaczem rozmawiają Joanna Matlak i Ewa Skrabacz cz. 2
Z Rafałem Tkaczem rozmawiają Joanna Matlak i Ewa Skrabacz cz. 3
Z Rafałem Tkaczem rozmawiają Joanna Matlak i Ewa Skrabacz cz. 4
- W tej chwili jesteśmy na etapie powoływania okręgowych komisji wyborczych. Wczoraj po południu została powołana taka komisja w Opolu, w składzie sześcioosobowym, takim samym, jak w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz Sejmu i Senatu. Jednocześnie trwa rejestracja kandydatów, a do 10 kwietnia jest czas na powołanie obwodowych komisji wyborczych, które przeprowadzają wybory w lokalach obwodowych – wyjaśniał Tkacz.

- Moje doświadczenie z poprzednich wyborów wskazuje na to, że zgłoszenia do obwodowych komisji wyborczych następują w ostatniej chwili, więc dziś nie można powiedzieć, czy mamy trudności z kompletowaniem ich składu. Zanim wybuchła pandemia, był bardzo duży popyt na miejsca w komisjach, można powiedzieć, że nawet niespotykany w ubiegłorocznych wyborach – dodał dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

- Są dwie drogi, bardziej i mniej oficjalna, by zmienić termin wyborów, a żadna nie jest naturalna, bo obie wiążą się z sytuacją nadzwyczajną. Pierwszy krok jest po stronie rządzących, czyli możliwość wprowadzenia stanu wyjątkowego. To oczywiście pociąga za sobą również inne konsekwencje, nie tylko przełożenie wyborów. Wprowadzenie takiego stanu to jest ostateczność, co do tego nie ma wątpliwości. Druga droga, mniej oficjalna, o której spekuluje się w mediach, to wycofanie się kandydatów wszystkich, czy pozostawienie jednego. To też jest nieformalny sposób, który jest przewidziany przepisami prawa wyborczego, bo wówczas marszałek Sejmu musi zarządzić nowe wybory – wyjaśniał Tkacz.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »