Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Debata 'Pracodawcy, związkowcy'…
2019-12-19, 15:00 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o kosztach pracy i projekcie "Jasne zarobki"

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa"
W programie rozmawialiśmy o projekcie opozycji pt. "Jasne zarobki", który zakłada, że każda oferta pracy będzie musiała posiadać informacje o proponowanym wynagrodzeniu. Nieprzestrzeganie tego zapisu miałyby być karane nawet grzywną.

Drugim tematem były koszty pracy. W krajach unijnych są one bardzo różne: z danych Eurostatu z 2017 roku wynika, że koszty pracy w Polsce to 9,4 euro za godzinę, a średnia unijna wynosi 26,8 euro. Tymczasem wydajność zatrudnionego w Polsce stanowi 70% wydajności niemieckiego pracownika, a koszty zatrudnienia (szczególnie wynagrodzeń) są w Polsce ponad trzykrotnie niższe niż koszty pracy w Niemczech.
Zdaniem Jerzego Szteligi to „kolejna próba uszczęśliwiania wszystkich na siłę. Wyraził obawę, że projekt mógłby doprowadzić do negatywnych zjawisk, czyli pojawienia się szarej strefy w negocjacjach płacowych. – Kto to będzie egzekwował? W jaki sposób? Czy będą ekstra narzędzia dla Państwowej Inspekcji Pracy? Kto, na jakiej zasadzie, jakim torem? Jakoś nie czuje tego pomysłu legislacyjnego. Z ostatnich miesięcy znam przykład gdzie młodzi ludzie przystąpili do konkursu, otrzymali wspaniałe propozycje, w ogłoszeniu kwota wynosiła 3,5 tys. złotych a na papierze 2,5 tys. – mówił Szteliga i dodał, że to są raczej kwestie samoregulujące się.

- Jestem zwolennikiem procesów rynkowych, a więc wiedzy, bo jak się staram, to wiem o co. To upraszczanie rekrutacji, bo jak ktoś wie że chcą mu dać 2,5 tys. złotych to by nie przystąpił do negocjacji. Z tego punktu widzenia to dobry ruch. Dobrym pytaniem jest jak to będzie respektowane i jaka będzie sankcja, bo też często pracownik jest w sytuacji tego słabszego. Co o zasady to dobry zapis, bo porządkuje sferę informacji. Ona musi być rzetelna – mówił z kolei dr Artur Żurakowski.

Lesław Adamczyk z BCC zwrócił uwagę, że przedsiębiorca który zawyżałby kwotę na takim ogłoszeniu, musi się też liczyć z reakcją pracowników, których już zatrudnia. – Jeśli zawyżam kwotę w ogłoszeniu, to zawyżam ją także w odniesieniu do moich pracowników i to buduje przeświadczenie, że nowemu dam więcej, choć nie mam tego na celu i już tu powstaje erozja zaufania.

- Pracodawca i pracownik mniej więcej wiedzą jaki jest poziom zarobków w danej branży, na tym stanowisku, przy takim stażu i umiejętnościach. Mniej więcej wiedzą czego mogą oczekiwać, przecież ktoś też nie pojawia się znikąd – mówił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej wyrażając obawę o powstanie szarej strefy. – To niepotrzebnie będzie wprowadzało brak zaufania, a zaufanie buduje się przecież na samym początku – dodał.

W programie poruszyliśmy także temat kosztów pracy, w dyskusji uczestniczył dodatkowo Grzegorz Kuliś z BCC.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »