Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Debata 'Pracodawcy, związkowcy'…
2019-12-19, 15:00 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o kosztach pracy i projekcie "Jasne zarobki"

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa"
W programie rozmawialiśmy o projekcie opozycji pt. "Jasne zarobki", który zakłada, że każda oferta pracy będzie musiała posiadać informacje o proponowanym wynagrodzeniu. Nieprzestrzeganie tego zapisu miałyby być karane nawet grzywną.

Drugim tematem były koszty pracy. W krajach unijnych są one bardzo różne: z danych Eurostatu z 2017 roku wynika, że koszty pracy w Polsce to 9,4 euro za godzinę, a średnia unijna wynosi 26,8 euro. Tymczasem wydajność zatrudnionego w Polsce stanowi 70% wydajności niemieckiego pracownika, a koszty zatrudnienia (szczególnie wynagrodzeń) są w Polsce ponad trzykrotnie niższe niż koszty pracy w Niemczech.
Zdaniem Jerzego Szteligi to „kolejna próba uszczęśliwiania wszystkich na siłę. Wyraził obawę, że projekt mógłby doprowadzić do negatywnych zjawisk, czyli pojawienia się szarej strefy w negocjacjach płacowych. – Kto to będzie egzekwował? W jaki sposób? Czy będą ekstra narzędzia dla Państwowej Inspekcji Pracy? Kto, na jakiej zasadzie, jakim torem? Jakoś nie czuje tego pomysłu legislacyjnego. Z ostatnich miesięcy znam przykład gdzie młodzi ludzie przystąpili do konkursu, otrzymali wspaniałe propozycje, w ogłoszeniu kwota wynosiła 3,5 tys. złotych a na papierze 2,5 tys. – mówił Szteliga i dodał, że to są raczej kwestie samoregulujące się.

- Jestem zwolennikiem procesów rynkowych, a więc wiedzy, bo jak się staram, to wiem o co. To upraszczanie rekrutacji, bo jak ktoś wie że chcą mu dać 2,5 tys. złotych to by nie przystąpił do negocjacji. Z tego punktu widzenia to dobry ruch. Dobrym pytaniem jest jak to będzie respektowane i jaka będzie sankcja, bo też często pracownik jest w sytuacji tego słabszego. Co o zasady to dobry zapis, bo porządkuje sferę informacji. Ona musi być rzetelna – mówił z kolei dr Artur Żurakowski.

Lesław Adamczyk z BCC zwrócił uwagę, że przedsiębiorca który zawyżałby kwotę na takim ogłoszeniu, musi się też liczyć z reakcją pracowników, których już zatrudnia. – Jeśli zawyżam kwotę w ogłoszeniu, to zawyżam ją także w odniesieniu do moich pracowników i to buduje przeświadczenie, że nowemu dam więcej, choć nie mam tego na celu i już tu powstaje erozja zaufania.

- Pracodawca i pracownik mniej więcej wiedzą jaki jest poziom zarobków w danej branży, na tym stanowisku, przy takim stażu i umiejętnościach. Mniej więcej wiedzą czego mogą oczekiwać, przecież ktoś też nie pojawia się znikąd – mówił Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej wyrażając obawę o powstanie szarej strefy. – To niepotrzebnie będzie wprowadzało brak zaufania, a zaufanie buduje się przecież na samym początku – dodał.

W programie poruszyliśmy także temat kosztów pracy, w dyskusji uczestniczył dodatkowo Grzegorz Kuliś z BCC.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »