Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » B.Zarzycka, A.Buganik-Pszczyńska, J.Raźniewska…
2019-12-19, 14:37 Autor: Joanna Matlak

B.Zarzycka, A.Buganik-Pszczyńska, J.Raźniewska i A.Iszczuk o 75-leciu trzech opolskich liceów, które odbędzie się we wrześniu 2020 roku

Goście "Loży Radiowej" o obchodach 75-lecia I LO, II LO i III LO
Naszych gości pytaliśmy o program jubileuszu, historię szkół i współpracę.
Pomysł na wspólne świętowanie narodził się kilka lat wcześniej, kiedy Aleksander Iszczuk był jeszcze dyrektorem LO II. - Do końca lat 80. I LO, II LO i III LO były jedynymi liceami w Opolu. Jest o czym mówić i jest co wspominać, chcielibyśmy ten temat "uruchomić" w świadomości mieszkańców - mówił Iszczuk, obecnie radny Opola.

Szkoły powstawały w innych budynkach.- I LO powstawało jako liceum męskie, początkowo znajdowało się przy ulicy Katowickiej, a na początku lat 70. powędrowało do budynku przy ul. Miczurina, obecnie ul. Licealnej. „Dwójka” też była w innym budynku, początkowo mieściła się na rogu ul. Reymonta i ul. Kościuszki, to ten czerwony budynek w którym obecnie mieści się V LO i biblioteka pedagogiczna. Drugie liceum było wówczas gimnazjum żeńskim, a ciekawostką jest, że na ostatnim piętrze był internat. W 1982 roku II LO powędrowało do nowego budynku przy ul. Pułaskiego, choć kojarzy nam się z ul. Waryńskiego, bo na tyłach szkoły jest pomnik patronki. Z kolei liceum nr 3 najpierw znajdowało się przy ulicy Ozimskiej, a potem powędrowało od połowy lat 60 na ulicę Dubois. Była to szkoła koedukacyjna – opowiadał radny Iszczuk.

Jakie jest plan na obchody tego jubileuszu? - Zaplanowano m.in. uroczystość w Filharmonii Opolskiej, a także przemarsz absolwentów przez miasto - mówiła Joanna Raźniewska, dyrektor III LO w Opolu. - Absolwenci czekają na spotkanie w szkole swoich klas, wychowawców, nauczycieli, wielu z nich chciałoby usiąść w swojej ławce - podkreśliła. W ramach obchodów odbędzie się także bal w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.

Agnieszka Buganik- Pszczyńska podkreśliła, że ważne jest pokazanie, że wszyscy wywodzimy się z różnych szkół, jesteśmy w jednym mieście i chętnie tu wracamy. - Stąd nasza idea. Bardzo nam zależy żeby pojawili się emerytowani nauczyciele, bo to są te osoby z którymi chcemy powspominać, porozmawiać i powiedzieć co u nas. Obecni uczniowie będą z kolei odpowiedzialni za program artystyczny - mówił dyrektor II LO.

- Bardzo prosimy wszystkich absolwentów, żeby zgłaszali się do nas, przesyłali zdjęcia, wspomnienia, fotografie, listy, może uwagi i dzienniczki. Prosimy o odzew, chcemy dotrzeć do absolwentów nie tylko w Polsce ale i poza granicami kraju - mówiła Bernarda Zarzycka, dyrektor I LO.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »