Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » B.Zarzycka, A.Buganik-Pszczyńska, J.Raźniewska…
2019-12-19, 14:37 Autor: Joanna Matlak

B.Zarzycka, A.Buganik-Pszczyńska, J.Raźniewska i A.Iszczuk o 75-leciu trzech opolskich liceów, które odbędzie się we wrześniu 2020 roku

Goście "Loży Radiowej" o obchodach 75-lecia I LO, II LO i III LO
Naszych gości pytaliśmy o program jubileuszu, historię szkół i współpracę.
Pomysł na wspólne świętowanie narodził się kilka lat wcześniej, kiedy Aleksander Iszczuk był jeszcze dyrektorem LO II. - Do końca lat 80. I LO, II LO i III LO były jedynymi liceami w Opolu. Jest o czym mówić i jest co wspominać, chcielibyśmy ten temat "uruchomić" w świadomości mieszkańców - mówił Iszczuk, obecnie radny Opola.

Szkoły powstawały w innych budynkach.- I LO powstawało jako liceum męskie, początkowo znajdowało się przy ulicy Katowickiej, a na początku lat 70. powędrowało do budynku przy ul. Miczurina, obecnie ul. Licealnej. „Dwójka” też była w innym budynku, początkowo mieściła się na rogu ul. Reymonta i ul. Kościuszki, to ten czerwony budynek w którym obecnie mieści się V LO i biblioteka pedagogiczna. Drugie liceum było wówczas gimnazjum żeńskim, a ciekawostką jest, że na ostatnim piętrze był internat. W 1982 roku II LO powędrowało do nowego budynku przy ul. Pułaskiego, choć kojarzy nam się z ul. Waryńskiego, bo na tyłach szkoły jest pomnik patronki. Z kolei liceum nr 3 najpierw znajdowało się przy ulicy Ozimskiej, a potem powędrowało od połowy lat 60 na ulicę Dubois. Była to szkoła koedukacyjna – opowiadał radny Iszczuk.

Jakie jest plan na obchody tego jubileuszu? - Zaplanowano m.in. uroczystość w Filharmonii Opolskiej, a także przemarsz absolwentów przez miasto - mówiła Joanna Raźniewska, dyrektor III LO w Opolu. - Absolwenci czekają na spotkanie w szkole swoich klas, wychowawców, nauczycieli, wielu z nich chciałoby usiąść w swojej ławce - podkreśliła. W ramach obchodów odbędzie się także bal w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.

Agnieszka Buganik- Pszczyńska podkreśliła, że ważne jest pokazanie, że wszyscy wywodzimy się z różnych szkół, jesteśmy w jednym mieście i chętnie tu wracamy. - Stąd nasza idea. Bardzo nam zależy żeby pojawili się emerytowani nauczyciele, bo to są te osoby z którymi chcemy powspominać, porozmawiać i powiedzieć co u nas. Obecni uczniowie będą z kolei odpowiedzialni za program artystyczny - mówił dyrektor II LO.

- Bardzo prosimy wszystkich absolwentów, żeby zgłaszali się do nas, przesyłali zdjęcia, wspomnienia, fotografie, listy, może uwagi i dzienniczki. Prosimy o odzew, chcemy dotrzeć do absolwentów nie tylko w Polsce ale i poza granicami kraju - mówiła Bernarda Zarzycka, dyrektor I LO.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »