Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » B.Zarzycka, A.Buganik-Pszczyńska, J.Raźniewska…
2019-12-19, 14:37 Autor: Joanna Matlak

B.Zarzycka, A.Buganik-Pszczyńska, J.Raźniewska i A.Iszczuk o 75-leciu trzech opolskich liceów, które odbędzie się we wrześniu 2020 roku

Goście "Loży Radiowej" o obchodach 75-lecia I LO, II LO i III LO
Naszych gości pytaliśmy o program jubileuszu, historię szkół i współpracę.
Pomysł na wspólne świętowanie narodził się kilka lat wcześniej, kiedy Aleksander Iszczuk był jeszcze dyrektorem LO II. - Do końca lat 80. I LO, II LO i III LO były jedynymi liceami w Opolu. Jest o czym mówić i jest co wspominać, chcielibyśmy ten temat "uruchomić" w świadomości mieszkańców - mówił Iszczuk, obecnie radny Opola.

Szkoły powstawały w innych budynkach.- I LO powstawało jako liceum męskie, początkowo znajdowało się przy ulicy Katowickiej, a na początku lat 70. powędrowało do budynku przy ul. Miczurina, obecnie ul. Licealnej. „Dwójka” też była w innym budynku, początkowo mieściła się na rogu ul. Reymonta i ul. Kościuszki, to ten czerwony budynek w którym obecnie mieści się V LO i biblioteka pedagogiczna. Drugie liceum było wówczas gimnazjum żeńskim, a ciekawostką jest, że na ostatnim piętrze był internat. W 1982 roku II LO powędrowało do nowego budynku przy ul. Pułaskiego, choć kojarzy nam się z ul. Waryńskiego, bo na tyłach szkoły jest pomnik patronki. Z kolei liceum nr 3 najpierw znajdowało się przy ulicy Ozimskiej, a potem powędrowało od połowy lat 60 na ulicę Dubois. Była to szkoła koedukacyjna – opowiadał radny Iszczuk.

Jakie jest plan na obchody tego jubileuszu? - Zaplanowano m.in. uroczystość w Filharmonii Opolskiej, a także przemarsz absolwentów przez miasto - mówiła Joanna Raźniewska, dyrektor III LO w Opolu. - Absolwenci czekają na spotkanie w szkole swoich klas, wychowawców, nauczycieli, wielu z nich chciałoby usiąść w swojej ławce - podkreśliła. W ramach obchodów odbędzie się także bal w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym.

Agnieszka Buganik- Pszczyńska podkreśliła, że ważne jest pokazanie, że wszyscy wywodzimy się z różnych szkół, jesteśmy w jednym mieście i chętnie tu wracamy. - Stąd nasza idea. Bardzo nam zależy żeby pojawili się emerytowani nauczyciele, bo to są te osoby z którymi chcemy powspominać, porozmawiać i powiedzieć co u nas. Obecni uczniowie będą z kolei odpowiedzialni za program artystyczny - mówił dyrektor II LO.

- Bardzo prosimy wszystkich absolwentów, żeby zgłaszali się do nas, przesyłali zdjęcia, wspomnienia, fotografie, listy, może uwagi i dzienniczki. Prosimy o odzew, chcemy dotrzeć do absolwentów nie tylko w Polsce ale i poza granicami kraju - mówiła Bernarda Zarzycka, dyrektor I LO.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »