Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Debata 'Pracodawcy, związkowcy'…
2019-12-12, 14:41 Autor: Joanna Matlak

WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o tym jak powinna zachować się Polska w obliczu wyścigu np. Niemiec o polskich pracowników z Wielkiej Brytanii i Ukraińców z Polski

Debata "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" (12.12.19)
W debacie „Wspólna sprawa. Pracodawcy i związkowcy” porozmawiamy o tym, że z jednej strony Niemcy chcą przyciągnąć Polaków z Wielkiej Brytanii, kuszą ich zarobkami, a nawet … lepszą pogodą, a z drugiej połowa Ukraińców pracujących w Polsce deklaruje, że jest gotowa wyjechać za chlebem na Zachód. Co zrobić, by nie stracić w tym wyścigu o pracownika, zapytamy naszych ekspertów.
Ekonomista Artur Żurakowski powiedział, że zabieganie o pracowników to ogólnoświatowy problem. Jego zdaniem na przyjazd pracowników trzeba być po prostu przygotowanym.

- Niemcy w latach 80. dla emigrantów zrobili szkoły, dali im zakwaterowanie, hotele, a więc infrastrukturę, a my dopiero dzisiaj po kilku latach zaczynamy proces walki. Mamy podwójny problem, bo Ukraińcy przez chwilę stworzyli nam koniunkturę, a konkurencyjni Niemcy sięgają po tych na których liczymy, czyli tych którzy mogliby wrócić do Polski. Myślę, że trzeba sięgnąć do polityki regionalnej. To regiony powinny prowadzić inną politykę. Na Opolszczyźnie jest największa depopulacja, więc mamy się czym martwić. Młodzi mówią, że jeśli tu nie ma przemysłu, to uciekamy. To też nie tylko wynagrodzenie, ale poziom życia i jakości kapitału ludzkiego – mówi dr Żurakowski.

Grzegorz Adamczyk z „Solidarności” przywołał sytuację sprzed 10 lat, kiedy była mowa o tym, że niskie płace są barierą rozwoju Polski. – Dziś widzimy to jak na talerzu. Ludzie chcą godnie zarabiać i godnie żyć. Ukraińcy, którzy są u nas 2 lata, w końcu stwierdzają, że za ten tysiąc dolarów nie będą tu pracować. Szukają więc lepszych rozwiązań, a te lepsze rozwiązania oferują kraje zamożne. Jeśli tu stworzymy normalne i godne warunki pracy i życia to wtedy tych pracowników tu zatrzymamy i tu będzie warto żyć. Widzimy też konkurencję między Śląskiem a Wrocławiem, bo tam wielu młodych znajduje pracę – mówił Adamczyk.

Lesław Adamczyk z BCC oczywiście zgodził się z tym, że ci którzy wyjechali z kraju i tam pozostają, w obliczu uzyskania wyższych wynagrodzeń szybciej wracaliby do kraju.

- Natomiast to wyższe wynagrodzenie to nie jest prosta spawa, bo to łatwiej się mówi,a trudniej wykonuje. Za tym idzie cały łańcuszek zjawisk ekonomicznych, żeby te przedsiębiorstwa mogły sobie z tym poradzić, żeby to nie zahamowało gospodarki, tylko ją wstrzymało – mówił.

Co zrobić by być bardziej atrakcyjnym? – Jeśli rynek pracy będzie generował sygnał zwyżkowy, czyli wyższa pensja będzie wymagana, to te pensje będziemy podnosić, tylko dla pracowników potrzebne jest też pewne otoczenie, takie które dodatkowo przyciąga. Przecież za to płacimy podatki. A do powrotu nie zachęca w żaden sposób np. nasza służba zdrowia – mówił przedstawiciel BCC.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »