Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności » Wacław Bortnik o tym, przed czym chroni nas służba…
2019-11-15, 09:35 Autor: Marek Świercz

Wacław Bortnik o tym, przed czym chroni nas służba weterynaryjna, a także o tym, dlaczego masowy odstrzał dzików jest konieczny

Wacław Bortnik o tym, przed czym chroni nas służba weterynaryjna
- Jest taka maksyma, że medycyna leczy ludzi a weterynaria leczy ludzkość - stwierdził w Loży Radiowej dr Wacław Bortnik, opolski wojewódzki lekarz weterynarii, którego zaprosiliśmy z okazji obchodów 100-lecia powstania Służby Weterynaryjnej, organizowanych dziś na zamku w Mosznej.
Jak mówi nasz gość, służba ta została powołana do życia dekretem Naczelnika Państwa, który wyłączył weterynarię ze struktur ministerstwa spraw wewnętrznych.

- Ta służba od początku miała takie sama zadania jak teraz, wtedy też szalały takie choroby zakaźne jak tak zwana zaraza płucna - wspominał Bortnik. - Podobne służby były też w państwach zaborczych, oczywiście odmienne w każdym zaborze. Inne struktury, inne przepisy. Doskonałe były służby niemieckie. Dodam, że niektóre wydane wtedy dekrety regulujące naszą pracę przetrwały do 1997 roku.

Jak mówi nasz gość, polski model działania służb weterynaryjnych można uznać za wzorcowy. Jak dodaje, w planach jest stworzenie jednolitej inspekcji odpowiedzialnej za bezpieczeństwo żywności.

- Można powiedzieć, że miałaby pilnować żywności od pola do stołu - mówi Bortnik.

Naszego gościa zapytaliśmy także o sytuację na froncie walki z ASF. W jego ocenie problem jest opanowany, ale na tyle poważny, że nie wolno go w żadnym wypadku lekceważyć, co między innymi oznacza, iż nie należy się przejmować ekologami, którzy krytykują masowy odstrzał dzików.

- Tu nie mają znaczenia okresy ochronne, to taka sytuacja jak na wojnie, kiedy to normalne przepisy nie obowiązują - tłumaczył Bortnik. - Populację dzików należy zmniejszyć, bo tego wymagają względy bezpieczeństwa zdrowotnego i gospodarczego.

Nasz gość wspomniał też o tym, że w szerzeniu się ASF można dostrzec działania intencjonalne.

- Bliskie jest mi myślenie Amerykanów, którzy każdy taki przypadek najpierw badają pod kątem możliwego aktu bioterroryzmu, to jest dla nich zawsze pierwsza wstępna hipoteza - wyjaśnia.

Zobacz także

2019-12-19, godz. 15:02 Iryna Nowobilska i Danil Kononenko o projektach realizowanych przez Centrum Partnerstwa Wschodniego Uniwersytetu Opols… - To był bardzo pracowity i owocny rok, zrealizowaliśmy wiele projektów, a niektóre nadal realizujemy. W tym roku chcieliśmy się mocno wypromować, napisaliśmy… » więcej 2019-12-17, godz. 15:35 Młodzieżowa Loża Radiowa: Piotr Paszkiewicz i Jan Zimoch o połączeniu lewicy i nadchodzących wyborach prezydenckich - Zacznijmy od tego, że wiadomo było, że powstanie partia z połączenia SLD i Wiosny. Moim zdaniem dobrze się stało. Tylko zjednoczeni mogliśmy wejść do sejmu i… » więcej 2019-12-17, godz. 15:33 Sebastian Szczurek o "biznesmenach z importu" czyli obcokrajowcach pracujących i prowadzących w Polsce działalność gos… - Na ponad 19 tysięcy cudzoziemców prowadzących własny interes, aż 4786 osób to obywatele Ukrainy. To najliczniejsza grupa i stanowi około jednej czwartej ogółu… » więcej 2019-12-16, godz. 15:06 Henryk Lakwa o medycznych inwestycjach powiatu opolskiego - To rejestratory holterowskie, będą aparaty EKG i pompy infuzyjno-strzykawkowe. Sprzęt będzie kosztował ponad 40 tysięcy złotych- mówił w Loży Radiowej Henryk… » więcej 2019-12-16, godz. 15:05 Danuta Jazłowiecka o kobietach w polityce, prawyborach w PO i o tym czy chciałaby wrócić do europarlamentu - To była trudna kampania, ale też nieco odmienna i fantastyczna, dlatego, że moje ostatnie dwie kampanie do europarlamentu spędziłam raczej w samochodzie, a teraz… » więcej 2019-12-12, godz. 14:41 WSPÓLNA SPRAWA. Debata "Pracodawcy, związkowcy" o tym jak powinna zachować się Polska w obliczu wyścigu np. Niemiec o polskich… W debacie „Wspólna sprawa. Pracodawcy i związkowcy” porozmawiamy o tym, że z jednej strony Niemcy chcą przyciągnąć Polaków z Wielkiej Brytanii, kuszą ich zarobkami… » więcej 2019-12-12, godz. 14:18 Ppłk Piotr Mielniczuk o naborze do ochotniczych służb wojskowych Zdaniem naszego gościa, młodzież garnie się do wojska. - Mamy przykład służby przygotowawczej, mamy ponad 15 wniosków, ta służba zaczyna się od 7 stycznia, WKU… » więcej 2019-12-11, godz. 15:37 Tobiasz Gajda i Marko Markowski o prezydenturze Andrzeja Dudy i jego konkurentach Naszych gości poprosiliśmy o odpowiedź na pytanie czy według nich urzędujący obecnie prezydent Andrzej Duda słuchał głosy młodych, ocenę i szansę konkurentów… » więcej 2019-12-10, godz. 15:42 Jakub Roszuk o sprzedaży żywego karpia i nagonce środowisk ekologicznych - Chce to jasno powiedzieć: prawo dopuszcza sprzedaż żywego karpia. Są wytyczne wystosowane przez Głównego Lekarza Weterynarii, więc wszystkie osoby i sprzedawcy… » więcej 2019-12-10, godz. 15:41 Beata Szpakowska o ekopatrolu, ciągłych interwencjach w związku z nieprawidłowym parkowaniem i kłopotliwych hulajnogach… - My posiadamy numer alarmowy, to numer 986, jest on bezpłatny i obsługiwany przez 24 godziny na dobę przez dyżurnego. Więc ten zarzut radnej jest trochę dziwny… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »