Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA. Debata pracodawców, związkowców…
2019-11-14, 15:45 Autor: Maciej Wajler

WSPÓLNA SPRAWA. Debata pracodawców, związkowców i ekspertów - o możliwych zmianach w płaceniu składek. Pełen ZUS od każdej umowy zlecenia

WSPÓLNA SPRAWA. Debata pracodawców, związkowców i ekspertów - o możliwych zmianach w płaceniu składek. Pełen ZUS od każdej umowy zlecenia
Rozmawialiśmy o tym, że PiS ma przygotowywać projekt zmian w myśl których zatrudnieni na umowę zlecenie mieliby zapłacić pełen ZUS od każdej umowy. Nowe zasady miałyby zacząć obowiązywać już w przyszłym roku. Takie informacje przekazał Dziennik Gazeta Prawna powołując się na źródło w rządzie. Na umowy zlecenie zatrudnionych jest 1,1 mln osób w Polsce, natomiast wyższe składki oznaczają wyższe wpływy do kasy ZUS o 3 mld zł rocznie.
Sebastian Szczurek, rzecznik regionalnego oddziału ZUS powiedział, że dyskusja na temat „ozusowania” innych umów niż umowy pracownicze toczy się od 20 lat. – Oczywiście, ZUS nie jest legislatorem. Od początku kiedy weszła spójna ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych to te przepisy jakie umowy i jakie oskładkowanie zmieniały się około 20 razy. Widać, że tym zmianom nie ma końca. To o czym dziś rozmawiamy ma swoje plusy i minusy i zależy czy patrzymy z perspektywy ubezpieczonego, zleceniobiorcy czy pracodawcy czy z Funduszu ubezpieczeń Społecznych, czyli po prostu budżetu z którego wypłacane są pieniądze – mówił Szczurek.

- 3 mld złotych to potężna kwota. Cóż, z jednej strony mamy festiwal obietnic wyborczych, które jeszcze bardziej obciążają finanse państwa, a które partia rządząca po wyborach próbuje dostosowywać do realiów w których się znalazła. Bo jeśli chodzi o sytuację gospodarczą to ona powolutku wskazuje, że będzie trochę mniej różowo niż było przez ostatnie 2-3 lata. W związku z tym pojawia się zasadniczy dylemat jak spełnić obietnice, skoro może się okazać, że planowane wpływy z rozwoju będą mniejsze – mówił Lesław Adamczyk z BCC.

- Z tego co zrozumiałem to umowa o dzieło nie będzie tutaj brana pod uwagę, co nastraja mnie negatywnie. Obawiam się, że może się zacząć przechodzenie z umów cywilnoprawnych na umowy o dzieło i to jest moja obawa. Samo oskładkowanie wszystkich jest dla mnie jak najbardziej pozytywne i jako OPZZ od wielu lat o tym mówiliśmy. Rząd na pewno szuka dodatkowych środków, bo obawia się spowolnienia gospodarczego i mniejszych wpływów – ocenił Sebastian Koćwin z OPZZ.

- Jako Kongregacja zawsze mówiliśmy, żeby nie opodatkowywać czegoś czego nie mamy w nadmiarze, tak jak np. nie opodatkowywać pracy, bo jej brakowało. Co do zasady to uważam, że złoty środek jest najlepsze rozwiązaniem. Bo jeśli pojawiają się obciążenia po stronie pracobiorców czy pracobiorców, bo najczęściej te składki są dzielone i wszyscy ponoszą tego koszty, to trzeba było ująć żeby nie stracić na konkurencyjności – powiedział Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »