Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Młodzieżowa Loża Radiowa: Marko Markowski i Tobiasz…
2019-11-13, 14:21 Autor: Joanna Matlak

Młodzieżowa Loża Radiowa: Marko Markowski i Tobiasz Gajda o definicji patriotyzmu i świętowaniu 11 listopada

Marko Markowski i Tobiasz Gajda o definicji patriotyzmu i świętowaniu 11 listopada
Naszych gości pytaliśmy o to jak oni rozumieją patriotyzm, jak świętowali w dniu 11 listopada i jak patrzą na Marsz Niepodległości, który odkąd powstał wzbudza społeczne emocje i dyskusję.
Marko Markowski z młodzieżówki PiS uczestniczył kilkukrotnie w warszawskim Marszu Niepodległości, ale w tym roku świętował w Krapkowicach, gdzie zorganizował własne obchody. – Była msza za ojczyznę, złożenie kwiatów i śpiewanie hymnu o 12.00 przy tablicy Żołnierzy Wyklętych. To były obchody alternatywne do tych organizowanych przez władze samorządowe.

Tobiasz Gajda z młodzieżówki Platformy Obywatelskiej powiedział, że z powodów rodzinnych w uroczystościach nie brał udziału, ale stwierdził, że on świętuje codziennie. – Kupuję polskie produkty czy płacę podatki – powiedział.
Przypomnijmy, że akcję kupowania produktów w polskich sklepach często promowała Młodzież Wszechpolska. – Nie widzę w tym nic złego, to słuszna akcja, aby wspierać polską gospodarkę i polskie produkty.

- Ze spokojem obserwowałem to co działo się w Warszawie. Odkąd stery władzy przejęła Zjednoczona Prawica marsze odbywają się bez prowokacji ze strony policji czy innych służb porządkowych. Było wyjątkowo dużo ludzi, z tego co czytałem to 150 tys. bo tak podają organizatorzy. Warszawski ratusz podaje, że 40-50 tys. ale marsz w którymś momencie miał 1800 metrów więc to był ogrom ludzi. Dane ratusza są abstrakcyjne – ocenił Marko Markowski.

Działacz młodzieżówki PiS powiedział, że należy się cieszyć, że Polacy chętnie przyjeżdżają do stolicy swojego kraju, przyjeżdżają całymi rodzinami, są przywiązani do tradycji i pamiętają o tym, że za wolność walczono. – Zdarzały się incydenty, była grupa Obywateli RP, która próbowała blokować marsz na czele z posłanką Joanną Scheuring – Wielgus. Oglądałem też ich transmisję i była żenująca. Gdyby stanęli sobie z boku, to przecież też by zamanifestowali swoją obecność. Poza tym nie było incydentów, może poza prowokacjami środowisk lewicowych – ocenił Markowski.
Tobiasz Gajda pytany czy owa manifestacja nie była prowokacją (co istotne, była też zgromadzeniem spontanicznym, niezarejestrowanym), powiedział, że tego dnia w Warszawie odbyło się przecież wiele marszy czy happeningów. – Nie zgodzę się z tezą kolegi, że incydentów nie było. Byli ludzie z Forza Nuova, były ksenofobiczne hasła, było podpalanie flag, więc nie można powiedzieć, że incydentów nie było i to nie jest pokojowy marsz – stwierdził Gajda.

Dodał, że na takie zachowania są paragrafy. – To nawoływanie do nienawiści innych osób pod względem narodowościowym czy imigrantów i to jest artykuł 256 KK, który to reguluje. Dziwię się, że służby nie podejmują dochodzenia czy legitymowania takich osób – stwierdził Gajda, choć przyznał, że w tym roku Marsz Niepodległości był spokojniejszy niż bywało wcześniej.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »