Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Przemysław Zych o tym, dlaczego w Opolu rosną różne…
2019-11-07, 14:09 Autor: Joanna Matlak

Przemysław Zych o tym, dlaczego w Opolu rosną różne opłaty, o Centrum Aktywizacji Społecznej i symbolicznym wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę centrum sportu

Przemysław Zych o podwyżce opłat w Opolu
- To jest temat, który zawsze budzi jakieś emocje, ale to temat bardzo ważny. Na sesji listopadowej będą podejmowane decyzje w zakresie zwiększenia opłaty śmieciowej, podatku od nieruchomości czy chociażby opłat w strefie płatnego parkowania – mówił w Loży Radiowej Przemysław Zych, wiceprezydenta Opola.
Przypomnijmy, po podwyżkach za dostarczenie wody i odbiór ścieków, opolan czekają kolejne podwyżki. Tym razem chodzi o podatek od nieruchomości i opłatę za odbiór odpadów. Więcej zapłacimy także za zaparkowanie pojazdu w płatnej strefie parkowania.

Skąd te podwyżki? – To jest wynik wielu czynników. Możemy to podzielić na czynnik ekonomiczny i związany z pewną poprawnością działań, mam na myśli ekologię. Z jednej strony należy mocno pochylić się nad tematem ekologii w zabudowie ścisłej i śródmiejskiej. Dwie rzeczy mają przełożenie na zanieczyszczenie powietrza: to kominy i samochody. Strefa parkowania ma za zadanie wywoływać pewną rotację, ale środki które teraz płacimy spowodowały, że przyjeżdżamy do centrum i zostawiamy samochód na cały dzień – mówił Zych i zwrócił uwagę, że miasto chce też zachęcić do korzystania z transportu miejskiego. – Budujemy centra przesiadkowe, wymieniamy tabor w MZK - przypomniał.

Z kolei stawka za odbiór odpadów sortowanych będzie wynosić 19 złotych miesięcznie od osoby, w przypadku braku segregacji 38 złotych miesięcznie od osoby. „Stare” opłaty wynosiły odpowiednio 13 i 20 złotych.

- Dlaczego zapłacimy dwa razy więcej za odpady nieposegregowane? Bo przepisy wskazują, że w ogóle powinniśmy odchodzić od możliwości gromadzenia odpadów w sposób nieselektywny i że powinna to być opłata od dwukrotności do czterokrotności – mówił Zych i dodał, że pojawiła się także dodatkowa frakcja w postaci niebieskiego pojemnika, a ponadto wzrosły koszty przetwarzania odpadów i ich odbioru. Oczywiście są też koszty pracownicze, powody można mnożyć – mówił Przemysław.

W kolejnych częściach rozmowy poruszyliśmy temat Centrum Aktywizacji Społecznej, nowo powstałego budynku na ul. Krakowskiej. Swoją siedzibę będą tam miały m.in. Towarzystwo Przyjaciół Opola, Centrum Seniora, które przeniesie się z ul. Budowlanych czy organizacje typu Opole Songwriters Festiwal. Następnie poruszyliśmy temat całkowitego wyburzenia Cieplaka i symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowoczesnego centrum sportu.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »