Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Przemysław Zych o tym, dlaczego w Opolu rosną różne…
2019-11-07, 14:09 Autor: Joanna Matlak

Przemysław Zych o tym, dlaczego w Opolu rosną różne opłaty, o Centrum Aktywizacji Społecznej i symbolicznym wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę centrum sportu

Przemysław Zych o podwyżce opłat w Opolu
- To jest temat, który zawsze budzi jakieś emocje, ale to temat bardzo ważny. Na sesji listopadowej będą podejmowane decyzje w zakresie zwiększenia opłaty śmieciowej, podatku od nieruchomości czy chociażby opłat w strefie płatnego parkowania – mówił w Loży Radiowej Przemysław Zych, wiceprezydenta Opola.
Przypomnijmy, po podwyżkach za dostarczenie wody i odbiór ścieków, opolan czekają kolejne podwyżki. Tym razem chodzi o podatek od nieruchomości i opłatę za odbiór odpadów. Więcej zapłacimy także za zaparkowanie pojazdu w płatnej strefie parkowania.

Skąd te podwyżki? – To jest wynik wielu czynników. Możemy to podzielić na czynnik ekonomiczny i związany z pewną poprawnością działań, mam na myśli ekologię. Z jednej strony należy mocno pochylić się nad tematem ekologii w zabudowie ścisłej i śródmiejskiej. Dwie rzeczy mają przełożenie na zanieczyszczenie powietrza: to kominy i samochody. Strefa parkowania ma za zadanie wywoływać pewną rotację, ale środki które teraz płacimy spowodowały, że przyjeżdżamy do centrum i zostawiamy samochód na cały dzień – mówił Zych i zwrócił uwagę, że miasto chce też zachęcić do korzystania z transportu miejskiego. – Budujemy centra przesiadkowe, wymieniamy tabor w MZK - przypomniał.

Z kolei stawka za odbiór odpadów sortowanych będzie wynosić 19 złotych miesięcznie od osoby, w przypadku braku segregacji 38 złotych miesięcznie od osoby. „Stare” opłaty wynosiły odpowiednio 13 i 20 złotych.

- Dlaczego zapłacimy dwa razy więcej za odpady nieposegregowane? Bo przepisy wskazują, że w ogóle powinniśmy odchodzić od możliwości gromadzenia odpadów w sposób nieselektywny i że powinna to być opłata od dwukrotności do czterokrotności – mówił Zych i dodał, że pojawiła się także dodatkowa frakcja w postaci niebieskiego pojemnika, a ponadto wzrosły koszty przetwarzania odpadów i ich odbioru. Oczywiście są też koszty pracownicze, powody można mnożyć – mówił Przemysław.

W kolejnych częściach rozmowy poruszyliśmy temat Centrum Aktywizacji Społecznej, nowo powstałego budynku na ul. Krakowskiej. Swoją siedzibę będą tam miały m.in. Towarzystwo Przyjaciół Opola, Centrum Seniora, które przeniesie się z ul. Budowlanych czy organizacje typu Opole Songwriters Festiwal. Następnie poruszyliśmy temat całkowitego wyburzenia Cieplaka i symbolicznego wmurowania kamienia węgielnego pod budowę nowoczesnego centrum sportu.

Zobacz także

2021-11-18, godz. 11:54 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o podatkowych aspektach Polskiego Ładu i pomyśle by pracodawca mógł… Gośćmi dzisiejszej programu byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Kuliś (BCC) i dr Jerzy… » więcej 2021-11-18, godz. 13:44 Tomasz Kostuś, poseł PO w "Prosto z sejmu" w rozmowie z Magdaleną Ogórek o ustawie o ochronie ganic - Nie ma zgody na psucie prawa, łamanie zapisów konstytucji, chaos i dyletanctwo. Dlatego świadomie głosowaliśmy przeciwko przyjęciu ustawy o ochronie granicy… » więcej 2021-11-18, godz. 09:12 Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii o ograniczeniu odwiedzin, inwestycjach i sukcesach lekarzy na arenie… - Staramy się reagować na to co się dzieje, jeżeli chodzi o covid, ponieważ musimy zadbać o bezpieczeństwo naszych pracowników i naszych pacjentów, bo… » więcej 2021-11-16, godz. 12:53 Dr Rafał Wielki o zwalczaniu przestępstw korupcyjnych, badaniach naukowych - Tematyka tej rozprawy była ustalona z moim niestety nieżyjącym już promotorem prof. Jerzym Koniecznym. On dostrzegał potrzebę, żeby zając się szeroko… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Piotr Bujak o obronie ZOL-u w Głogówku, 0,5 mln złotych z konkursu "Rosnąca odporność", inwestycjach i finansach… - Podstawą jest to, że ZOL w Głogówku, powinien w Głogówku pozostać. To moja reakcja na postawę powiatu prudnickiego – powiedział w samorządowej odsłonie… » więcej 2021-11-17, godz. 07:39 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa międzynarodowego z UO o tym, co kryje się za kryzysem na polsko-białoruskiej… - Rosja gra w to, co zawsze. Rosja dominuje w Europie Wschodniej, często wywołuje kryzysy, po to, żeby się o tym mówiło, żeby rozmawiać z Rosją, Putinem… » więcej 2021-11-16, godz. 11:53 "Spięcie" - Magazyn Międzynarodowy Piotr Cywińskiego i Michała Rachonia Gośćmi Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia byli Robert Bąkiewicz, Przemysław Żurawski vel Grajewski oraz Grażyna Ancyparowicz. Wspólnie dyskutowaliśmy… » więcej 2021-11-16, godz. 11:45 "Co tam Panie w polityce?" Prowadzą Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek w samo południe, najnowsze wydarzenia i najświeższe komentarze. Zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio… » więcej 2021-11-16, godz. 09:45 Kpt. Piotr Płuciennik o tym jak ważne jest wsparcie dla żołnierza i działaniach opolskich logistyków na granicy … - Za każde gesty wsparcia jesteśmy wdzięczni, z tego względu, że służba na granicy jest ciężka, szczególnie dla żołnierzy, którzy de facto stoją… » więcej 2021-11-15, godz. 17:22 Dr hab. Adam Drosik o pracach nad innowacyjnym podręcznikiem o zrównoważonym rozwoju - W podręczniku bardzo dużo można zmienić - powiedział prof UO Adam Drosik, dziekan wydziału Nauk o Polityce i Komunikacji Społecznej. Rozmawialiśmy o… » więcej
89101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »