Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Paweł Jaroszek o tym, czy dzisiejsi 30-latkowie…
2019-10-22, 12:28 Autor: Joanna Matlak

Paweł Jaroszek o tym, czy dzisiejsi 30-latkowie otrzymają godziwą emeryturę oraz o współpracy z Politechniką Opolską i wyzwaniami jakie stoją przed ZUS-em

Paweł Jaroszek o tym, czy dzisiejsi 30-latkowie otrzymają godziwą emeryturę oraz o współpracy z Politechniką Opolską i wyzwaniami jakie stoją przed ZUS-em
- Oczywiście, zobaczą emeryturę, jest kwestia wysokości tego świadczenia. Ona jest zależna tylko od naszej zapobiegliwości i przezorności. Nasze badania czy też badania instytutów zajmujących się zbieraniem informacji na temat preferencji poglądów, pokazują, że wiek w którym zmieniamy zdanie na temat instytucji ZUS, to 40 lat. Więc gdybyśmy spotkali się za 10 lat opinie byłyby inne - mówił w Loży Radiowej Paweł Jaroszek, wiceprezes ZUS poproszony o odpowiedź czy dzisiejsi 30-latkowie w ogóle zobaczą emeryturę? Przed programem przeprowadziliśmy mały eksperyment, otóż poprosiliśmy kilku znajomych prowadzącej w wieku 30-kilku lat o odpowiedź na pytanie z czym kojarzy im się ZUS i odpowiedzi były, mówiąc dyplomatycznie, niezbyt przychylne.
Wiceprezes ZUS stwierdził, że właśnie paradoksem jest to, że o emeryturze trzeba myśleć znacznie wcześniej. – Stety lub niestety nasza aktywność zawodowa wynosi 40 lat, a może i powinna wynosić więcej, a na emeryturze jesteśmy przeciętnie 18,5 roku. To oznacza, że poprzez swoją zapobiegliwość, oszczędzanie, gromadzenie majątku musimy mieć odłożone tyle składek lub środków, aby na te 20 lat (240 miesięcy) wystarczyło na nasze świadczenia – mówił Paweł Jaroszek.

- Warto dokonać prostego obliczenia i pomyśleć: jak wysoką chcielibyśmy mieć emeryturę, jej wysokość przemnożyć przez te 240 miesięcy, kiedy będziemy ją pobierać – tłumaczył Jaroszek.

Wiceprezes ZUS podczas swojej wizyty na Opolszczyźnie podpisał umowę o współpracy z Politechniką Opolską. Na czym ta kooperacja miałaby polegać?

- Umowę podpisujemy nie tylko z PO, ale generalnie z uczelniami w całym kraju i ma wiele aspektów. Najbardziej wymiernym jest to, że umożliwiamy młodym aby umożliwiali staże w placówkach ZUS, bo de facto biura czy oddziały są w zasadzie w każdej większej miejscowości. Wcześniej było to zorganizowany w sposób incydentalny i niezorganizowany. Z drugiej strony chcemy być obecni na uczelniach, aby przedstawiać problematykę ubezpieczeń społecznych. ZUS jest też wielką fabryką danych, więc warto pomyśleć o projektach badawczych – mówił Jaroszek.

W Loży Radiowej pytaliśmy także o echa politycznych, kampanijnych obietnic niektórych polityków, którzy postulowali np. dobrowolność w płaceniu składek, pytaliśmy także o nowe technologie wprowadzane przez ZUS, doradcach niosących pomoc w regionalnych oddziałach ZUS i o komentarz do dość popularnej opinii, że „państwowe ubezpieczenie oducza odpowiedzialności”.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »