Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tomasz Kwiatek o „higienicznym” bezrobociu, niepełnosprawnych…
2019-09-25, 15:05 Autor: Joanna Matlak

Tomasz Kwiatek o „higienicznym” bezrobociu, niepełnosprawnych i cudzoziemcach na rynku pracy i Wirtualnym „Przystanku Kariera”

- Mamy 4200 osób zarejestrowanych, a przypomnę że obejmujemy powiat opolski i miasto Opole. To już nie jest taka duża armia jak kiedyś, bo kiedyś to było 10 tysięcy osób. Nasi pracownicy to pamiętają. Wyzwaniem jest jak skierować na rynek pracy osoby długotrwale bezrobotne, a to jest spora grupa do której ciężko dotrzeć – mówi w Loży Radiowej Tomasz Kwiatek, wicedyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Opolu.
- Stopa bezrobocia w Opolu wynosi 3 %, w powiecie 5,4% a 5,2% w całym kraju. Bardziej ciekawe jest to, czego nie widać. Według badań w Polsce jest 5 mln osób biernych zawodowo, które nie są zarejestrowane w urzędach. Znam przykłady osób, których rodzice wspierają finansowo do 40 roku życia, taka osoba jeździ np. do Holandii na jakieś dorywcze pracy, a tak przebywa sobie i jest mu wygodnie, nie tworzy rodziny i tak lata lecą dopóki jest ten parasol ochronny od rodziców – mówił Kwiatek.

Naszego gościa pytaliśmy też o sytuację osób niepełnosprawnych na rynku pracy. – W rejestrze na koniec sierpnia mieliśmy 319 osób bezrobotnych niepełnosprawnych, co stanowi 7,6 procenta jeśli chodzi udział wśród wszystkich bezrobotnych. Ostatnio robiliśmy we wrześniu konferencję, która zakończyła się tym, że po konferencji i mini targach na których było 12 wystawców, w prywatnej firmie zostały zatrudnione 2 osoby. Były też warsztaty i nasz ekspert i doradca zawodowy je przeprowadzał – mówił Kwiatek i dodał, że celem warsztatów było przybliżenie stanowiska pracodawców z osobami z niepełnosprawnością. - Zadano takie pytanie „czy zatrudniasz osobę czy niepełnosprawność?” – dodaje Kwiatek.

Jak przekazał nasz gość, jedna osoba niepełnosprawna od 18 roku życia „kosztuje” państwo 1 mln złotych. – Więc to ważne, aby zatrudniały ich firmy, bo zdecydowanie jest to tańsze, pieniądze lepiej przekazać na wsparcie, a dla samej osoby niepełnosprawnej jest to poczucie wartości że może być pomocna – mówił wicedyrektor PUP.

W programie poruszyliśmy także temat cudzoziemców na rynku pracy oraz zbliżającym się Wirtualnym Przystanku Kariera. Wydarzenie odbędzie się w dniach 14-18 października.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »