Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Jaki będzie skutek podniesienia…
2019-09-12, 16:00 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Jaki będzie skutek podniesienia płacy minimalnej? Jaka jest wydajność Polaków? Czy potrzebujemy nadal podatku dochodowego?

Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa
Ocena propozycji gospodarczych ogłoszonych na konwencjach Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej oraz Polskiego Stronnictwa ludowego była tematem kolejnej debaty związkowców, pracodawców i ekspertów. Nasi goście narzekali, że większość z propozycji to raczej obietnice bez wyliczenia kosztów. Mieli też własne odważne propozycje, takie chociażby jak likwidacja podatku dochodowego CIT.
Piotr Pancześnik z Kongregacji stwierdził, że w przypadku kilku partii składane wyborcom obietnice mocno odbiegają od historycznego wizerunku tych partii, co każe postawić pytanie o wiarygodność ich propozycji. Zauważył też, że bardzo trudno oceniać pomysły nie podparte wyliczeniami. Mówił także o tym, że rząd powinien przede wszystkim zadbać o rentowność firm, bo to ona decyduje o kondycji budżetu państwa.

Grzegorz Kuliś z BCC stwierdził, że choć jest zwolennikiem stosunkowo wysokiej płacy minimalnej, to proponowana dynamika wzrostu trochę go przeraziła, nazwał ją nawet "szalonym pomysłem". Zauważył także, że jeśli tego rodzaju ruchy mają przynieść efekt, to powinny zostać połączone z innymi, na przykład ujednoliceniem form zatrudnienia. Dodał przy tym, że wzrost płacy minimalnej może być atrakcyjnym wabikiem dla cudzoziemców, których chcemy przyciągnąć, by zapełnić luki na rynku pracy.

Wielkim obrońcą pomysłu podniesienia płacy minimalnej był Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność, który przypomniał, że PO obiecała związkom, że do 2012 płaca minimalna osiągnie poziom 50 procent płacy średniej. A potem na 8 lat zamroziła płacę minimalną. - Pracodawcy mieli wtedy Eldorado i nic dziwnego, że teraz czują się zszokowani - zauważył z przekąsem.

Dr Artur Żurakowski stwierdził, że obracamy się na razie w sferze wyborczych obietnic a nie gospodarczych konkretów czy porządnych wyliczeń i kalkulacji. Dodał, że nie wiemy, jak się będzie rozwijać gospodarka i może się nawet okazać, że w roku 2023 kwota 4 tys. zł będzie wręcz za mała. Podkreślił także, że trzeba zmniejszyć koszty pracy i pomóc pracodawcom, na przykład poprzez likwidację podatku dochodowego.

Ten ostatni pomysł spodobał się dr. Witoldowi Potworze, który zauważył, że tej chwili wpływy z tego podatku to raptem 9 procent PKB. W jego ocenie niezła sytuacja gospodarcza (jak podał, między 2014 a 2014 wpływy do budżetu wzrosły o około 100 mld zł mimo raczej umiarkowanego tempa wzrostu gospodarczego) to dobry moment na takie systemowe eksperymenty. Potwora stwierdził też, że trzeba zapomnieć o stereotypie, że wydajność polskich pracowników jest niska. Co prawda wynosiła kiedyś niewiele ponad 60 proc. unijnej średniej, ale rośnie najszybciej w Europie i teraz, w jego ocenie, może sięgać nawet 78 proc., co znaczy, że Polacy zasługują na wyższe płace.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »