Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ks. Dariusz Flak o misji w Peru, trudach w nauczania…
2019-09-11, 14:06 Autor: Joanna Matlak

Ks. Dariusz Flak o misji w Peru, trudach w nauczania katolicyzmu i tamtejszej rzeczywistości politycznej

Ks. Dariusz Flak o misji w Peru, trudach w nauczania katolicyzmu i tamtejszej rzeczywistości politycznej
- Indianie mieli piękne tradycje jeszcze te inkaskie, jednak 300 lat bycia pod panowaniem hiszpańskim robi swoje. I po Hiszpanach zostało tam to co najgorsze. Indianie zawsze mówili prawdę, teraz kłamią. Nigdy nie kradli, a teraz kradną. Zawsze byli uczciwi, teraz niekoniecznie – mówił wyjątkowy gość Loży Radiowej ks. Dariusz Flak, misjonarz w Andach Peruwiańskich.
- O wyjazd do Peru poprosiłem ówczesnego arcybiskupa Alfonsa Nossola. On wtedy odesłał mnie do swojego współpracownika, śp. biskupa Jana Bagińskiego, który pokazał mi mapę diecezji opolskiej, powiedział, że mamy braki kadrowe i żebym poczekał z rok lub dwa. Potem poszedłem do biskupa Andrzeja Czai, on powiedział żebym to przemyślał i trwało to kolejne 3 lata, aż w końcu się zgodził. I po około roku przygotowań w Warszawie wyjechałem do Peru – opowiadał ks. Flak o początkach swojej misyjnej drogi.

Najtrudniejsze było nauczenie się języka hiszpańskiego. – Zacząłem się uczyć mając 36 lat, więc było to trudne. Tam gdzie pracuję, czyli na głębokiej prowincji w wysokich Andach, pierwszym językiem jest keczua, ale wszyscy mówią też po hiszpańsku. Tylko pokolenie najstarsze czyli dziadków, hiszpańskiego nie zna. W języku keczua potrafię tylko kilka słów. Hiszpański to podstawa – mówił nasz gość.

Ks. Dariusza Flaka pytaliśmy o to, jak tam wygląda polityka. – Ta walka polityczna jest na najwyższych szczeblach, ale ona nie ma wpływu na nasze życie. Na prowincji akurat jesteśmy świeżo po wyborach samorządowych. To jest kraj strasznych socjali, a wręcz głębokiego komunizmu. Kto więcej obieca i da więcej zabezpieczeń społecznych lub czegoś za darmo, ten wygrywa. Oczywiście, są to obietnice niemożliwe do zrealizowania. W moim rejonie większość społeczeństwa utrzymuje się z rolnictwa i hodowli. W czasie zasiewów nie mają nic swojego i wszystko muszą otrzymać od państwa. Po zbiorach wszystko sprzedają, a potem w następnym roku znów wszystko otrzymują od państwa. Gdyby tak się nie stało, to byłby strajk, a to jest coś strasznego, bo nikt nie pracuje, wszystkie sklepy są zamknięte, a samochody są obrzucane kamieniami. Ja to przeżyłem i drżałem, kiedy np. nie mogłem wyjechać z wioski - mówił ks. Flak.

Naszego gościa pytaliśmy też o tamtejszy katolicyzm. – Dla nas problemem są sekty chrześcijańskie. Proszę sobie wyobrazić wioskę w której mieszka 600 mieszkańców, gdzie są trzy wspólnoty protestanckie i tam szefem jest ktoś z wioski, kto potrafi czytać i dobrze mówi. Dla nich ważniejsze jest to, żeby ktoś był z nimi i z nimi się modlił. Oni są w stanie płacić mu dziesięcinę mimo, że są biedni. Kiedy ja tam przyjeżdżam i mówię: „przecież byliście katolikami kilka lat temu, zostaliście ochrzczeni.” A oni odpowiadają: „ale księdza tu nie było przez tyle lat”. Świadomość bycia katolikiem jest strasznie słaba – mówił ks. Flak.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »