Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Katarzyna Czochara, Ludmiła Lisowska, ojciec Wit…
2019-09-06, 14:09 Autor: Marek Świercz

Katarzyna Czochara, Ludmiła Lisowska, ojciec Wit Bołd i Mieczysław Partyczny o upamiętnieniu uwięzienia Prymasa Tysiąclecia w Prudniku-Lesie

Katarzyna Czochara, Ludmiła Lisowska, o. Wit Bołd i Mieczysław Partyczny w Loży Radiowej
- To właśnie w Prudniku kardynał Stefan Wyszyński opracował plan odnowienia ślubów jasnogórskich, nowenny czy obchodów tysiąclecia chrztu Polski, czyli tych wszystkich działań, które sprawiły, że polski Kościół poradził sobie z komunistyczną presją – mówili w Loży Radiowej posłanka PiS Katarzyna Czochara i przeor klasztoru w Prudniku-Lesie Wit Bołd. Nasi goście opowiadali o uroczystościach upamiętniających 65. rocznicę uwięzienia Prymasa Tysiąclecia w Prudniku.
Posłanka Czochara mówiła, że na ostatnim w tej kadencji posiedzeniu Sejmu ma zostać przyjęta uchwała przypominająca tamte wydarzenia z lat 50. minionego stulecia. Będą także uroczystości lokalne: na 1 października zaplanowana została naukowa konferencja prymasowska, która ma przybliżyć opinii publicznej zdarzenia sprzed 65 lat. Na 12 października zaplanowano uroczystości dla mieszkańców: w planach jest msza w grocie, występ zespołu Śląsk oraz występ Piotra Rubika, który obiecał także skomponowanie z tej okazji trzech utworów. Kolejny element obchodów to ogłoszone wspólnie z opolskim kuratorium konkursy (patrz niżej).

Jak mówi ojciec Wit, wiedza o uwięzieniu prymasa w Prudniku nie jest powszechna, ludzie pamiętają raczej o Komańczy. Ale to nie dziwi: po wypędzeniu franciszkanów z klasztoru zamieniono go w więzienie otoczone poligonem, parkanem i drutami, ludzie po prostu nie wiedzieli, że więziona jest tam głowa polskiego Kościoła.

Mieczysław Partyczny, sołtys Moszczanki i prezes stowarzyszenia Miłośników Wsi Moszczanka (organizatora obchodów), mówi, że pierwsze plotki na ten temat zaczęły krążyć dopiero w latach 70. minionego wieku. Dziś nie jest to już tajemnica – pamięć o tamtych zdarzeniach, jak opowiada długoletnia dyrektorka placówki Ludmiła Lisowska - kultywowało Publiczne Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, które od lat współorganizuje między innymi rodzinny bieg prymasowski.

http://www.kuratorium.opole.pl/wojewodzki-konkurs-literacki-poswiecony-kardynalowi-stefanowi-wyszynskiemu/

http://www.kuratorium.opole.pl/wojewodzki-konkurs-plastyczny-ojczyzna-w-moim-sercu-poswiecony-kardynalowi-stefanowi-wyszynskiemu-dla-uczniow-szkol-podstawowych/

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »