Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Tomasz Zawadzki o wymianie taboru MZK i możliwościach…
2019-08-21, 13:53 Autor: Paula Hołubowicz

Tomasz Zawadzki o wymianie taboru MZK i możliwościach nowoczesnej sprzedaży i kupna biletów

Tomasz Zawadzki o wymianie taboru MZK i możliwościach nowoczesnej sprzedaży i kupna biletów
- Po Opolu jeździ już 51 sztuk autobusów z projektu „Czysta komunikacja publiczna” czekamy na ostatnie 10. Przetarg jest rozstrzygnięty. Tym razem wygrała firma Solaris, która przełamała passę MAN-a, więc będziemy mieli nową markę w Opolu – mówił w Loży Radiowej Tomasz Zawadzki, naczelnik wydziału transportu w Urzędzie Miasta Opola, pytany o wymianę taboru MZK.
Naszego gościa pytałyśmy dlaczego tym razem autobusy dostarczy Solaris? W czym był lepszy od MAN-a? – Przede wszystkim w cenie. Oczywiście były też inne elementy oceniane, np. czas gwarancji i jest on dużo dłuższy w Solarisie. Gwarancja wynosi 36 miesięcy. Standaryzacja w obu markach jest podobna, więc pasażerowie raczej nie odczują różnic w kwestii komfortu - mówił nasz gość.

Naczelnik Zawadzki powiedział, że to absolutnie nie jest koniec zakupów dokonywanych przez miasto. – Tabor autobusowy, jak każdy nasz samochód, starzeje się. Trzeba go wymieniać. Dodatkowo jest to pojazd który pracuje przemysłowo, więc eksploatuje się. My już teraz myślimy o taborze elektrycznym. Złożyliśmy wniosek do Centrum Projektów Transportowych, on jest rozpatrywany, realizowaliśmy drugą transzę poprawek. Na razie aplikujemy o 5 autobusów elektrycznych, jedną stację ładowania. Chodzi o pantograf, czyli ładowanie na dachu. Autobus przy każdym postoju krótko się doładowuje, ale będzie też dłuższe ładowanie przy zajezdni autobusowej. Jeśli wszystko się powiedzie. Projekt wyceniamy na 20 mln złotych.

Gość Loży Radiowej pozytywnie ocenił średni wiek taboru MZK. – Po ostatniej dostawie nasza średnia będzie na poziomie 3,5 roku, więc będziemy mieli najbardziej młody tabor w Polsce jeśli chodzi o duże miasta wojewódzkie. Globalnie zwiększyła się ilość autobusów. Planując projekty unijne przewidywaliśmy, że w taborze będzie 95 sztuk, teraz już mamy 105, więc faktycznie nie wszystko wymieniamy, niektóre starsze autobusy pozostają, ale to wszystko jest już nowa generacja – mówi Tomasz Zawadzki.

Naszego gościa pytałyśmy też o to, dlaczego autobusy mają np. 10 minutowe spóźnienia, mimo, że tablica dynamicznej treści stojąca przy przystanku informuje o tym, że autobus będzie za 1 minutę. Tomasz Zawadzki opowiedział też o najbliższych zmianach dotyczących biletomatów czy zakupu biletów u kierowcy. Ta możliwość ma docelowo zniknąć.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »