Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Czy potrzebujemy nowych narzędzi…
2019-07-25, 15:15 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Czy potrzebujemy nowych narzędzi prawnych do walki z szarą strefą?

Czy potrzebujemy nowych narzędzi prawnych do walki z szarą strefą?
Plan zaostrzenia przepisów kodeksu karnego skarbowego w ramach walki z szarą strefą był tematem kolejnej debaty pracowników, pracodawców i ekspertów w ramach cyklu "Wspólna sprawa".
Rząd debatuje nad zmianą przepisów. Chce skuteczniej ścigać takie przestępstwa jak paserstwo towarów pochodzących z nielegalnej produkcji, obrót podrobionymi czy przerobionymi znakami akcyzy czy udostępnianie środków albo pomieszczeń do prowadzenia nielegalnych gier hazardowych. Chce także wzmocnić skuteczność egzekucji kar, między innymi poprzez wydłużenie okresu przedawnienia. Jak duża jest szara strefa w Polsce? Tu dane są różne. Według GUS, sięga około 17 proc. PKB, według Instytutu Badań nad Gospodarka Rynkową nawet 19 procent, ale w tym roku ma spaść o dwa punkty procentowe. Ostatnio z szarą strefą mamy do czynienia przede wszystkim na rynku pracy (cudzoziemcy) oraz w sferze wynajmu mieszkań, przede wszystkim na krótkie terminy.

Uczestnicy debaty stwierdzili, że o ile sama idea uszczelnienia systemu jest dobra, co pokazała chociażby skuteczna walka z mafiami vatowskimi (w 2015 roku do budżetu nie trafiało 25 procent należnego VAT-u, dziś już tylko 7 procent), to problemem może być skuteczna realizacja nowych przepisów.

Grzegorz Kuliś z BCC zauważył, że potrzebujemy nie tyle zaostrzenia prawa, co jego uproszczenia, bo to będzie służyło wszystkim zainteresowanym. Jak stwierdził, najskuteczniejszą metodą walki z szarą strefą na rynku pracy byłoby ujednolicenie form umów o pracę. Zwrócił też uwagę na to, że osoby wynajmujące magazyny czy inne pomieszczenia nie zawsze są w stanie skutecznie sprawdzać, czy wynajmujący przypadkiem nie wykorzystują ich niezgodnie z prawem.

W podobnym tonie wypowiadał się Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. Zauważył, że kontrolerzy mogą pójść na łatwiznę i raczej będą kontrolować targowiska niż firmy obracające wielkimi pieniędzmi i mające swoje polityczne koneksje. Zasugerował także, że w trosce o wpływy do budżetu wypadałoby się raczej przyjrzeć firmom transferującym zyski do rajów podatkowych.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »