Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Czy potrzebujemy nowych narzędzi…
2019-07-25, 15:15 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Czy potrzebujemy nowych narzędzi prawnych do walki z szarą strefą?

Czy potrzebujemy nowych narzędzi prawnych do walki z szarą strefą?
Plan zaostrzenia przepisów kodeksu karnego skarbowego w ramach walki z szarą strefą był tematem kolejnej debaty pracowników, pracodawców i ekspertów w ramach cyklu "Wspólna sprawa".
Rząd debatuje nad zmianą przepisów. Chce skuteczniej ścigać takie przestępstwa jak paserstwo towarów pochodzących z nielegalnej produkcji, obrót podrobionymi czy przerobionymi znakami akcyzy czy udostępnianie środków albo pomieszczeń do prowadzenia nielegalnych gier hazardowych. Chce także wzmocnić skuteczność egzekucji kar, między innymi poprzez wydłużenie okresu przedawnienia. Jak duża jest szara strefa w Polsce? Tu dane są różne. Według GUS, sięga około 17 proc. PKB, według Instytutu Badań nad Gospodarka Rynkową nawet 19 procent, ale w tym roku ma spaść o dwa punkty procentowe. Ostatnio z szarą strefą mamy do czynienia przede wszystkim na rynku pracy (cudzoziemcy) oraz w sferze wynajmu mieszkań, przede wszystkim na krótkie terminy.

Uczestnicy debaty stwierdzili, że o ile sama idea uszczelnienia systemu jest dobra, co pokazała chociażby skuteczna walka z mafiami vatowskimi (w 2015 roku do budżetu nie trafiało 25 procent należnego VAT-u, dziś już tylko 7 procent), to problemem może być skuteczna realizacja nowych przepisów.

Grzegorz Kuliś z BCC zauważył, że potrzebujemy nie tyle zaostrzenia prawa, co jego uproszczenia, bo to będzie służyło wszystkim zainteresowanym. Jak stwierdził, najskuteczniejszą metodą walki z szarą strefą na rynku pracy byłoby ujednolicenie form umów o pracę. Zwrócił też uwagę na to, że osoby wynajmujące magazyny czy inne pomieszczenia nie zawsze są w stanie skutecznie sprawdzać, czy wynajmujący przypadkiem nie wykorzystują ich niezgodnie z prawem.

W podobnym tonie wypowiadał się Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. Zauważył, że kontrolerzy mogą pójść na łatwiznę i raczej będą kontrolować targowiska niż firmy obracające wielkimi pieniędzmi i mające swoje polityczne koneksje. Zasugerował także, że w trosce o wpływy do budżetu wypadałoby się raczej przyjrzeć firmom transferującym zyski do rajów podatkowych.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »