Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Czy potrzebujemy nowych narzędzi…
2019-07-25, 15:15 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Czy potrzebujemy nowych narzędzi prawnych do walki z szarą strefą?

Czy potrzebujemy nowych narzędzi prawnych do walki z szarą strefą?
Plan zaostrzenia przepisów kodeksu karnego skarbowego w ramach walki z szarą strefą był tematem kolejnej debaty pracowników, pracodawców i ekspertów w ramach cyklu "Wspólna sprawa".
Rząd debatuje nad zmianą przepisów. Chce skuteczniej ścigać takie przestępstwa jak paserstwo towarów pochodzących z nielegalnej produkcji, obrót podrobionymi czy przerobionymi znakami akcyzy czy udostępnianie środków albo pomieszczeń do prowadzenia nielegalnych gier hazardowych. Chce także wzmocnić skuteczność egzekucji kar, między innymi poprzez wydłużenie okresu przedawnienia. Jak duża jest szara strefa w Polsce? Tu dane są różne. Według GUS, sięga około 17 proc. PKB, według Instytutu Badań nad Gospodarka Rynkową nawet 19 procent, ale w tym roku ma spaść o dwa punkty procentowe. Ostatnio z szarą strefą mamy do czynienia przede wszystkim na rynku pracy (cudzoziemcy) oraz w sferze wynajmu mieszkań, przede wszystkim na krótkie terminy.

Uczestnicy debaty stwierdzili, że o ile sama idea uszczelnienia systemu jest dobra, co pokazała chociażby skuteczna walka z mafiami vatowskimi (w 2015 roku do budżetu nie trafiało 25 procent należnego VAT-u, dziś już tylko 7 procent), to problemem może być skuteczna realizacja nowych przepisów.

Grzegorz Kuliś z BCC zauważył, że potrzebujemy nie tyle zaostrzenia prawa, co jego uproszczenia, bo to będzie służyło wszystkim zainteresowanym. Jak stwierdził, najskuteczniejszą metodą walki z szarą strefą na rynku pracy byłoby ujednolicenie form umów o pracę. Zwrócił też uwagę na to, że osoby wynajmujące magazyny czy inne pomieszczenia nie zawsze są w stanie skutecznie sprawdzać, czy wynajmujący przypadkiem nie wykorzystują ich niezgodnie z prawem.

W podobnym tonie wypowiadał się Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej. Zauważył, że kontrolerzy mogą pójść na łatwiznę i raczej będą kontrolować targowiska niż firmy obracające wielkimi pieniędzmi i mające swoje polityczne koneksje. Zasugerował także, że w trosce o wpływy do budżetu wypadałoby się raczej przyjrzeć firmom transferującym zyski do rajów podatkowych.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »