Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Piaseczny o pomyśle obowiązku głosowania…
2019-05-29, 14:35 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

Piotr Piaseczny o pomyśle obowiązku głosowania i wyniku wyborów do PE

Piotr Piaseczny o wynikach tegorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego
- Długo byłem przeciwnikiem regulacji tego typu. Aż do momentu w którym okazało się, że rządy, które wybieramy pomimo że są większościowe w ramach ordynacji i są wybierane zgodnie z prawem oczywiście, to finalnie o całym społeczeństwie decyduje np. 25% osób – mówił w Loży Radiowej Piotr Piasecznej z Nowoczesnej o pomyśle obowiązku głosowania, o którym napisał na swoim profilu społecznościowym i wywołał szeroką dyskusję.
- Taki obowiązek jest w Singapurze, Belgii, Australii więc stwierdziłem, że to wcale nie jest szalony pomysł – mówił Piaseczny i wskazał na pewną analogię. - Jeżeli rozumem nie udało się ludzi przekonać do tego, żeby uczyli się czytać i pisać i mieliśmy problemy z analfabetyzmem całkiem niedawno, bo kilkadziesiąt lat temu, to ten proces został zatrzymany obowiązkiem szkolnym. Więc jeżeli nie dorośliśmy do wolności i nie traktujemy poważnie państwowości i nie bierzemy masowo udziału w wyborach, to może zacznijmy, ale na poważnie, dyskusję na ten temat. Chodzi o to, że jeżeli wprowadzamy „szalone rządy” to niech sankcjonuje je większa liczba osób - przekonywał Piaseczny.

Polityka Nowoczesnej poprosiliśmy też o skomentowanie wyniku wyborów do PE. Przypomnijmy, Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 27 mandatów, Koalicja Europejska 22. W ramach KE, Platforma Obywatelska zdobyła 14 mandatów, Sojusz Lewicy Demokratycznej 5, a Polskie Stronnictwo Ludowe 3. Poza nimi do PE dostała się także Wiosna Roberta Biedronia zdobywając 3 mandaty.

- Warunki koalicji są trudne, partnerskie relacje też są dość utrudnione. Koalicja najlepiej sprawdziła się w wyborach samorządowych, brałem w niej czynny udział. W europejskich było trochę inaczej, bo to jest jednak eksperyment na scenie politycznej. Nigdy nie było szerokiego połączenia rozbieżnych czasami idei, co teraz się objawia w postaci stanowiska PSL-u, że jeśli Wiosna dołączy, to oni wyjdą – mówił Piaseczny.

- Cokolwiek myśleć o Grzegorzu Schetynie, bo jest negatywnie odbierany, to jednak teraz się sprawdził. Wyniki były zaskakujące, ale dla wszystkich. Spodziewałem się zwycięstwa KE lub remisu i było to dla mnie zaskakujące i potwornie rozczarowujące, że oceny wyborcze podlegają tak dużej fluktuacji, gdzie nie pamięta się o grzeszkach sprzed kilku miesięcy czy tygodni, a nawet w trakcie kampanii idą w zapomnienie - mówi Piaseczny.

- Trudno obwiniać wyborców, tak wybrali, PiS-owi trzeba pogratulować, choć przez zaciśnięte zęby. My mamy dużo do zrobienia. Nowoczesna nie zdobyła mandatu, ale zrobiła dobry wynik, bo np. Krzysztof Mieszkowski zdobył prawie 20 tys. głosów - powiedział gość Loży.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »