Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Danuta Jazłowiecka o swoich dziesięciu latach w…
2019-05-28, 11:13 Autor: Marek Świercz

Danuta Jazłowiecka o swoich dziesięciu latach w Parlamencie Europejskim i politycznych planach na przyszłość

Danuta Jazłowiecka o swoich dziesięciu latach w Parlamencie Europejskim i politycznych planach na przyszłość
- Moje dziesięć lat w Parlamencie Europejskim mogę podsumować dwoma słowami: piękne i trudne. Pierwsza kadencja była fantastyczna, było widać, jak pozycja Polski i Polaków w PE i całej Europie się wzmacnia. Druga kadencja była kadencją trudną, bo pozycja Polski bardzo się zmieniła. Zadecydował brak umiejętności prowadzenia negocjacji i pracy w instytucjach europejskich - mówiła w Loży Radiowej Danuta Jazłowiecka, europosłanka PO dwóch kadencji, która tym razem nie startowała w wyborach. - Tę sytuację fantastycznie wykorzystują Rumuni, którzy stali się liderem Europy Centralno-Wschodniej.
Jak mówi Jazłowiecka, jakiś czas temu pracowała tak ciężko, że odbiło się to na jej zdrowiu. Wtedy wysłała władzom partii sygnał, że raczej nie będzie już kandydować. Gdy zdrowie wróciło do normy, uznała, że jednak chciałaby wystartować, ale w międzyczasie Platforma Obywatelska podjęła już decyzję, że na Opolszczyźnie postawi na innego kandydata.

- Czy będzie mi tego brakowało? Bardzo! - stwierdziła wprost Jazłowiecka. - Na takie pytania przestałam już reagować łzami w oczach. Ja kochałem tę pracę, choć była czasem piekielnie trudna i wyczerpująca, człowiek nieraz wracał do domu wkurzony potwornie.

Naszego gościa zapytaliśmy także o te głosowania, które politycy prawicy przedstawiali jako "głosowanie przeciwko Polsce".

- Ludzie bardzo szybko wystawiają cenzurki i oceny, nie znając faktów i nie znając dokumentów. To najbardziej mnie zabolało - mówi Jazłowiecka. - Żeby dotrzeć do czytelników, rzuca się zwariowane tytuły o "prostowaniu ogórków". Dziennikarze nie starają się poznać faktów. Także politycy nie dbają o komunikację z obywatelami.W efekcie obraz naszej pracy w PE jest bardzo skrzywiony. Nie dbamy o czytelność przekazu. Ja, pracując nad delegowaniem pracowników, starałam się na bieżąco tłumaczyć dziennikarzom wszystkie zawiłości tego tematu.

Zapytana o to, co było dla niej najważniejsze, stwierdziła, że wcale nie była to praca nad aktami prawnymi (choć, jak podkreśla, na tym polu ona i jej koledzy byli bardzo aktywni), ale na przykład wypromowanie polskiego think-tanku Inicjatywa Mobilności z siedzibą w Krakowie, który dziś uchodzi za najbardziej profesjonalną instytucję tego typu w Europie.

- Co teraz? To nie jest koniec Danuty Jazłowieckiej w polityce. W regionie to dopiero początek! - zapowiedział nasz gość. - Teraz będę na miejscu i będę mogła poświęcić się polityce, zależy mi przede wszystkim na pracy z naszą młodzieżą.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »