Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Danuta Jazłowiecka o swoich dziesięciu latach w…
2019-05-28, 11:13 Autor: Marek Świercz

Danuta Jazłowiecka o swoich dziesięciu latach w Parlamencie Europejskim i politycznych planach na przyszłość

Danuta Jazłowiecka o swoich dziesięciu latach w Parlamencie Europejskim i politycznych planach na przyszłość
- Moje dziesięć lat w Parlamencie Europejskim mogę podsumować dwoma słowami: piękne i trudne. Pierwsza kadencja była fantastyczna, było widać, jak pozycja Polski i Polaków w PE i całej Europie się wzmacnia. Druga kadencja była kadencją trudną, bo pozycja Polski bardzo się zmieniła. Zadecydował brak umiejętności prowadzenia negocjacji i pracy w instytucjach europejskich - mówiła w Loży Radiowej Danuta Jazłowiecka, europosłanka PO dwóch kadencji, która tym razem nie startowała w wyborach. - Tę sytuację fantastycznie wykorzystują Rumuni, którzy stali się liderem Europy Centralno-Wschodniej.
Jak mówi Jazłowiecka, jakiś czas temu pracowała tak ciężko, że odbiło się to na jej zdrowiu. Wtedy wysłała władzom partii sygnał, że raczej nie będzie już kandydować. Gdy zdrowie wróciło do normy, uznała, że jednak chciałaby wystartować, ale w międzyczasie Platforma Obywatelska podjęła już decyzję, że na Opolszczyźnie postawi na innego kandydata.

- Czy będzie mi tego brakowało? Bardzo! - stwierdziła wprost Jazłowiecka. - Na takie pytania przestałam już reagować łzami w oczach. Ja kochałem tę pracę, choć była czasem piekielnie trudna i wyczerpująca, człowiek nieraz wracał do domu wkurzony potwornie.

Naszego gościa zapytaliśmy także o te głosowania, które politycy prawicy przedstawiali jako "głosowanie przeciwko Polsce".

- Ludzie bardzo szybko wystawiają cenzurki i oceny, nie znając faktów i nie znając dokumentów. To najbardziej mnie zabolało - mówi Jazłowiecka. - Żeby dotrzeć do czytelników, rzuca się zwariowane tytuły o "prostowaniu ogórków". Dziennikarze nie starają się poznać faktów. Także politycy nie dbają o komunikację z obywatelami.W efekcie obraz naszej pracy w PE jest bardzo skrzywiony. Nie dbamy o czytelność przekazu. Ja, pracując nad delegowaniem pracowników, starałam się na bieżąco tłumaczyć dziennikarzom wszystkie zawiłości tego tematu.

Zapytana o to, co było dla niej najważniejsze, stwierdziła, że wcale nie była to praca nad aktami prawnymi (choć, jak podkreśla, na tym polu ona i jej koledzy byli bardzo aktywni), ale na przykład wypromowanie polskiego think-tanku Inicjatywa Mobilności z siedzibą w Krakowie, który dziś uchodzi za najbardziej profesjonalną instytucję tego typu w Europie.

- Co teraz? To nie jest koniec Danuty Jazłowieckiej w polityce. W regionie to dopiero początek! - zapowiedział nasz gość. - Teraz będę na miejscu i będę mogła poświęcić się polityce, zależy mi przede wszystkim na pracy z naszą młodzieżą.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »