Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA: Czy ozusowanie umów o dzieło i…
2019-05-09, 14:16 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA: Czy ozusowanie umów o dzieło i umów zlecenia to dobry pomysł?

WSPÓLNA SPRAWA: Czy ozusowanie umów o dzieło i umów zlecenia to dobry pomysł?
Rząd zamierza wprowadzić tak zwane ozusowanie umów o dzieło i umów zlecenia. Pracownicy otrzymają niższe wypłaty, ale ich przyszłe świadczenia emerytalne będą wyższe. Nie bez znaczenia jest także fakt, że do budżetu wpłynie dzięki temu dodatkowe 3 miliardy złotych rocznie. Co o tym sądzą opolscy pracownicy, pracodawcy i eksperci? Ich zdaniem, sytuacja jest taka sama jak w przypadku samych umów śmieciowych. Jeśli nowe narzędzie zostanie zastosowane z umiarem, może pomóc w walce z patologiami. Może jednak także podnieść koszty pracy i obniżyć konkurencyjność naszej gospodarki.
Dr Witold Potwora, ekonomista z WSZiA w Opolu, przypomniał, że są takie zawody, gdzie umowy o dzieło to właściwie norma (artyści czy wolne zawody), dodał jednak także, że dla wielu normalnie zatrudnionych pracowników tego rodzaju nieetatowe umowy to sposób na dorobienie do pensji. Stwierdził także, że o ile kiedyś tzw. umowy śmieciowe traktowane były jako rodzaj patologii, bo wiązały się z wypychaniem pracowników na samozatrudnienie (w efekcie sztucznie rósł poziom polskiej przedsiębiorczości), to w realiach szybko się rozwijającej gospodarki ten problem staje się drugorzędny.

Lesław Adamczyk z BCC stwierdził, że jego organizacja jest przeciwna proponowanym rozwiązaniom, bo docelowo doprowadzą one do podniesienia kosztów. Czemu? Bo jeśli ktoś po godzinach świadczy jakąś usługę, to w wyniku pełnego ozusowania jego umowy w sprawie tej usługi dostanie do ręki mniej, więc - by nie stracić - prawdopodobnie podniesie swoją stawkę. Adamczyk przyznał jednak, że zdarzają się przedsiębiorcy, którzy celowo wykorzystują cywilnoprawne umowy, by obniżyć sobie koszty i tym samym podnieść swoją konkurencyjność.

Grzegorz Adamczyk z NSZZ Solidarność stwierdził, że jako związkowiec musi być konsekwentny. Skoro Solidarność przez całe lata walczyła z tzw. śmieciówkami, to musi poprzeć działania, które są obliczone na ukrócenie tego rodzaju patologii. Bo - jak przekonuje - mimo rynku pracownika nadal mamy do czynienia z firmami, w których umów cywilnoprawnych się nadużywa. Adamczyk mówił także o tym, że cały czas mamy w Polsce do czynienia z szarą strefą, w której prawa pracownicze nie są szanowane.

Piotr Pancześnik z Kongregacji zaznaczył, że umowa cywilnoprawna nie może zastąpić normalnego etatu, bo to zakłóciłoby konkurencyjność. Ostrzegał jednak przed przeregulowaniem gospodarki, wzrostem kosztów pracy i - w ostatecznej konsekwencji - obniżeniem konkurencyjności polskiej gospodarki na rynku globalnym. Jego zdaniem, przy ozusowaniu umów cywilnoprawnych należałoby wprowadzić jasno nakreślone kryterium dochodowe: do pewnego poziomu nie odprowadzamy składek, po jego przekroczeniu płacimy składki jak wszyscy. Zdaniem Pancześnika, najgorsza jest sytuacja, w której w interesie obu stron, pracodawcy i pracobiorcy, jest oszukanie budżetu państwa.

Zobacz także

2021-12-03, godz. 09:22 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja - Mamy zaostrzoną retorykę, czy za tym pójdą jakieś czyny? Wydaje się, że Rosja potrzebowałaby o wiele więcej żołnierzy, niż 100 tys. żeby próbować… » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy… » więcej 2021-12-02, godz. 08:49 Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym - Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe… » więcej 2021-12-01, godz. 17:11 Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego… - Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży… » więcej 2021-12-01, godz. 13:28 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku o programie ochrony powietrza na lata 2021-2027 - Zapytałam wprost czy my mamy te kwoty czy to jest lista życzeń, to usłyszałam taką niepewną odpowiedź, więc pewne założenia są, natomiast to jest… » więcej 2021-12-01, godz. 13:27 Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania" o akcji Movember i badaniach profilaktycznych męskich… - Do badań namawiają panów kobiety, za co trzeba im serdecznie podziękować - mówił w Południowej Loży Radiowej Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-12-01, godz. 09:05 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu działki urzędowi marszałkowskiemu pod budowę biurowca, a także… - Chciałem pomóc samorządowi województwa, jako miasto chcieliśmy wspomóc działania, które podejmują przekazując darowiznę wysokości 2,5 mln złotych… » więcej 2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej 2021-11-30, godz. 09:30 Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola - Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »