Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Loża Radiowa o barwach narodowych, Wojewódzkim…
2019-04-29, 15:29 Autor: Marek Świercz

Loża Radiowa o barwach narodowych, Wojewódzkim Święcie Flagi w Moszczance i o tym, jak należy się z polską flagą obchodzić

Loża Radiowa o barwach narodowych, Wojewódzkim Święcie Flagi w Moszczance i o tym, jak należy się z polską flagą obchodzić
Znaczenie barw narodowych i Święto Flagi, które ma propagować przywiązanie do biało-czerwonej, były głównymi tematami debaty w pierwszej części Loży Radiowej w poniedziałek 29 kwietnia 2019 roku, na kilka dni przed Wojewódzkim Świętem Flagi w Moszczance, uroczystościach, które mieszkańcy tej wioski u podnóża Gór Opawskich organizują z własnej inicjatywy od 12 lat.
O tym, skąd wzięły się barwy narodowe Polski, mówił prof. Marek Białokur, historyk z Uniwersytetu Opolskiego. Biały orzeł na czerwonym polu pojawił się już w XIII wieku, gdy po okresie bezkrólewia królem Polskim został Przemysł II. Nabrały znaczenia w tragicznej końcówce XVIII wieku, po pierwszym rozbiorze, gdy towarzyszyły entuzjazmowi przy uchwalaniu Konstytucji 3 maja a potem insurekcji Kościuszkowskiej. Nie bez znaczenia był też fakt, że były to także barwy Pogoni, herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Prof. Białokur mówił także o tym, jak to za czasach PRL dbano o to, by biało-czerwona pojawiała się obok komunistycznej czerwonej flagi 1 maja, ale znikała przed dniem 3 maja.

Posłanka PiS Katarzyna Czochara przypomniała historię Święta Flagi w Moszczance, której była jedną z inicjatorek w czasach, gdy jeszcze nie myślała o zajęciu się polityką. Ta oddolna inicjatywa lokalnych patriotów wpisała się na trwałe w kalendarz uroczystości Opolszczyzny, dziś jest wspierana przez Opolski Urząd Wojewódzki i liczne samorządy. Działania na rzecz promowania barw narodowych obejmują między innymi najmłodszych - w tym roku nagrody zostaną wręczone zwycięzcom konkursu dla przedszkolaków, w którym wzięło udział 5 tysięcy maluchów. Czochara wspominała także swoje ogromne wzruszenie, gdy na pogrzebie Jana Pawła II Polacy z biało-czerwonymi flagami zostali przyjęci owacjami przez pielgrzymów.

Kpt. Piotr Płuciennik, oficer prasowy 10 Opolskiej Brygady Logistycznej, tłumaczył, czym różni się flaga od flagi z orłem oraz bandery. Mówił także o tym, jak należy się z flagą obchodzić. Nie może nigdy dotknąć ziemi, powinna zostać zdjęta, gdy pada lub bardzo wieje, nie można także na niej pisać (o czym czasem zapominają kibice albo lokalni patrioci). Jeśli się zużyje, nie można jej po prostu wyrzucić - powinna zostać rozpruta tak, by oddzielić pas biały od czerwonego, po czym dyskretnie ją spalić.

Najmłodszym uczestnikiem debaty był przewodnik Jan Mika, instruktor ze Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, który opowiadał o tym, że flaga i barwy narodowe odgrywają dużą rolę w kształtowaniu patriotycznych postaw młodych harcerzy. Tu w grę wchodzą różnego rodzaju akcje i konkursy. Zdaniem Miki, młodzi ludzie, nawet ci, którzy nie angażują się w harcerstwo, szanują barwy narodowe, mają także szacunek do polskiej tradycji, którą biało-czerwona symbolizuje.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »