Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Stanisław Skakuj o tym, jak na Opolszczyźnie uczyliśmy…
2019-05-02, 13:00 Autor: Marek Świercz

Stanisław Skakuj o tym, jak na Opolszczyźnie uczyliśmy się od nowa obchodzić narodowe święta i co osiągnęliśmy

Stanisław Skakuj o tym, jak na Opolszczyźnie uczyliśmy się od nowa obchodzić narodowe święta i co osiągnęliśmy
- Przychodzi rok 1990, jest generalna zmiana w polskiej polityce. Nowa ekipa, do której ja się zaliczałem, stanęła przed problemem: jak obchodzić święta narodowe. U nas był ten dodatkowy kłopot, że obudził się żywioł niemiecki, zaczęto tworzyć koła mniejszości niemieckiej - mówił w Loży Radiowej Stanisław Skakuj, były przewodniczący Rady Miasta Opola i długoletni dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim. - Przyjęliśmy wtedy takie założenie: 3 maja to święto, które będzie poświęcone uczczeniu uczestników III Powstania Śląskiego i koncentrujemy obchody na Górze św. Anny, a 11 listopada zorganizujemy święto w Opolu, w Katedrze, z mszą świętą za ojczyznę - wspominał.
Nasz gość mówi jednak, że nie wszyscy czuli się wtedy związani z tymi świętami i polską tożsamością. Stąd początkowa nieobecność polityków i członków mniejszości podczas uroczystości na górze św. Anny i przed pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego. Po raz pierwszy lider TSKN Henryk Kroll zjawił się pod Pomnikiem Czynu Powstańczego dopiero w roku 1988 i wygłosił wtedy przemówienie, w którym stwierdził, że "łzy matek płynęły jednakowo".

- Problemem dla nas było namówienie liderów mniejszości, by wzięli udział w polskich uroczystościach, problemem było nawet to, by orkiestra zagrała oficjalnie "Rotę" - wspomina Skakuj.

Nasz gość ocenia przy tym, że czas zrobił swoje, tamte problemy się zatarły. Współodpowiedzialność za region, udział MN w koalicjach, własna reprezentacja polityczna - wszystko to sprawiło, że dziś relacje, także w sferze symbolicznej, są lepsze. Skakuj zaznacza przy tym, że cieszy go powrót obchodów powstańczych na Górę św. Anny (przez jakiś czas, w dużej mierze w reakcji na incydenty z udziałem hajlujących narodowców, były bardzo skromne).

- Za tym, że tu jesteśmy, nie przemawia tylko decyzja wielkich mocarstw po II wojnie światowej, przemawia za tym krew przelana przez tych, którzy chcieli, by Śląsk znalazł się w granicach państwa polskiego. Jesteśmy im winni pamięć - mówi nasz gość.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »