Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy…
2019-04-18, 14:43 Autor: Paula Hołubowicz

WSPÓLNA SPRAWA Czy warto przeprowadzać test przedsiębiorcy, czyli powszechną lustrację samozatrudnionych?

WSPÓLNA SPRAWA Test przedsiębiorcy
Na polskim rynku pracy mamy problem z tzw. samozatrudnieniem i warto byłoby sprawie przyjrzeć się bliżej, ale proponowany przez resort finansów test przedsiębiorcy może się okazać rozwiązaniem nieco ryzykownym. Do takich wniosków doszli uczestnicy kolejnej debaty pracowników, pracodawców i ekspertów z cyklu „Wspólna sprawa”.
W Polsce 17,5 procent pracujących, około 2,8 mln osób, to tzw. samozatrudnieni. Teoretycznie to samodzielni przedsiębiorcy, którzy rezygnują z pewnych socjalnych przywilejów (na przykład prawa do urlopu), ale w zamian płacą 19-procentowy podatek liniowy i odprowadzają zryczałtowane niskie składki na ZUS. Jednak zdaniem resortu finansów, część z nich to osoby, które mają tylko jednego kontrahenta, co może świadczyć o tym, że zostali przez pracodawcę zmuszeni do prowadzenia własnej działalności, choć powinni pracować na normalnym etacie. Resort finansów chce to zweryfikować, korzystając z możliwości, jakie daje jednolity plik kontrolny. Bo ten proceder oznacza realne straty dla budżetu.

Zdaniem Grzegorza Kulisia z BCC, fikcyjne samozatrudnienie bywa problemem, ale tego rodzaju analiza, jaką proponuje rząd, jest ryzykowna, bo możliwa jest sytuacja, w której ktoś jest prawdziwym przedsiębiorcą, ale świadomie ma tylko jednego kontrahenta. I jak go potraktują kontrolerzy? Kuliś uważa, że z patologiami należy walczyć inaczej: wprowadzając ujednolicony system umów o pracę.

Grzegorz Adamczyk z Solidarności przypomina, że od 20 lat mamy problem z wypychaniem pracowników z etatów na samozatrudnienie i należy z tą patologią zrobić porządek. A ponieważ sprawa dotyczy niemal jednej piątej pracowników, nie należy jej bagatelizować. Dodaje, że wiele unijnych programów – paradoksalnie – nastawionych było na wspieranie powstawania takich właśnie jednoosobowych firm, których działalność budzi dziś wątpliwości.

Piotr Pancześnik z Kongregacji zwraca uwagę na to, że nowe regulacje mogą blokować rozwój przedsiębiorczości, na co mocno zwraca uwagę minister Jadwiga Emilewicz. Ostrzega też przed elementem nadmiernej uznaniowości – to urzędnicy, nie mając klarownych kryteriów, decydowaliby, kto jest prawdziwym a kto fikcyjnym przedsiębiorcą. Jego zdaniem, to zamach na swobodę działalności gospodarczej.

Mieszane uczucia ma także ekonomista dr Witold Potwora. Zwraca uwagę, że z jednej strony kusi możliwość pozyskania dla budżetu państwa około 1,2 mld zł (takie są szacunki resortu finansów), z drugiej niepokoi ryzyko przyblokowania rozwoju przedsiębiorczości. W jego ocenie, rynek pracownika, z którym mamy do czynienia od jakiegoś czasu, stopniowo wyeliminuje patologie na linii pracodawca – pracownik, bo w tej chwili pracodawcom bardziej zależy na przywiązaniu do firmy pracownika niż pozbawiania go stałej umowy.

Zobacz także

2021-11-24, godz. 09:28 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, co nas czeka w regionie w najbliższych tygodniach pandemii - Niestety sytuacja bardzo mocno się pogorszyła - powiedział w Radiu Opole Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski mówiąc o czwartej fali pandemii. Województwo… » więcej 2021-11-23, godz. 12:31 Prof. Jarosław Zygarlicki z Politechniki Opolskiej o swoich badaniach i wynalazkach Prof. Jarosław Zygarlicki jest autorem 66 wynalazków, ponad 40 z nich zostało już opatentowanych. W Popołudniowej Loży Radiowej opowiedział o części z… » więcej 2021-11-23, godz. 13:34 "Co tam Panie w polityce?" - zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Na polityczne komentarze, i nie tylko, zapraszają Piotr Gociek (Polskie Radio, Do Rzeczy, TVP Kultura) i Piotr Moc (Radio Opole). Marszałek Sejmu Elżbieta… » więcej 2021-11-23, godz. 09:24 Anna Zalewska, eurodeputowana PiS o posiedzeniu PE w Strasburgu, działaniach w sprawie obrony wschodniej granicy UE oraz… - Obostrzenia wróciły, raptem tydzień nacieszyliśmy się normalnością - powiedziała w Porannej Loży Radiowej eurodeputowana okręgu opolsko-dolnośląskiego… » więcej 2021-11-22, godz. 17:02 Prof. Sebastian Brol o zdalnym laboratorium i badaniach opon samochodowych - Spoglądając na oponę samochodową można pomyśleć, że to mało fascynujący widok. Natomiast kiedy zaczniemy myśleć o technologi w jakiej zostało to… » więcej 2021-11-22, godz. 13:26 Marcelina Zawisza o tym, że powinno się wprowadzić restrykcje dla niezaszczepionych i o sytuacji na polsko-białoruskiej… Trzeba to powiedzieć wprost: rząd nie robi nic, żeby zakażeń i zgonów było jak najmniej - stwierdziła w Południowej Loży Radiowej Marcelina Zawisza… » więcej 2021-11-22, godz. 10:36 Wiceminister obrony narodowej Marcin Ociepa o sytuacji międzynarodowej, polskiej obronności i bezpieczeństwie kraju - Kryzys na granicy nie jest zażegnany dlatego, że cała operacja nie sprowadza się do obrony fizycznej granicy. Patrzymy na to, jako element szerszej układanki… » więcej 2021-11-19, godz. 17:29 Młodzieżowa Loża Radiowa o nowelizacji ustawy o ochronie granic i wypowiedziach osób publicznych obrażających służby… Młodzi politycy w Popołudniowej Loży Radiowej skomentowali ostatnie głosowanie w Sejmie, dotyczące ochrony granic, ale też, wypowiedzi aktorów i celebrytów… » więcej 2021-11-19, godz. 13:21 Joanna Bancerowska o III Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE i dotacjach dla instytucji kultury - To jest festiwal, który przybliża Polakom bogactwo kulturowe ale przede wszystkim muzyczne Europy Środkowo-Wschodniej - mówiła w Południowej Loży Joanna… » więcej 2021-11-19, godz. 09:11 Violetta Porowska, poseł PiS o ochronie granicy, Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i pandemii - To bardzo ważna ustawa w kontekście tego co się wydarza na granicy, że polskie służby mundurowe, również policja i straż pożarna z wielkim oddaniem… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »