Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli…
2019-04-18, 14:30 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników socjalnych

Adrian Czubak, wojewoda opolski, o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu i Niepodległej
- Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły przeprowadzić egzaminy - powiedział w Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak. - W skali całego kraju pomocy przy egzaminach udzieliło około 10 tys. osób, w naszym regionie było takich wolontariuszy 250. Wojewoda Czubak powiedział także, że liczy na dobrą wolę nauczycieli przed maturami.
- Słyszymy, że nauczyciele próbują różnych sposobów, aby powodować pewien zamęt wśród rodziców - stwierdził gość Loży Radiowej. - Liczę na wyrozumiałość dobrą wolę pracowników oświaty, nauczycieli, wychowawców, aby dać młodym ludziom szansę na przystąpienie do egzaminu.

Rozmawialiśmy także o budowie obwodnicy Brzegu. Kilka dni temu podpisano umowę na wykonanie studium techniczno-eknomiczno-środowiskowego. To pierwszy krok do budowy nowej drogi.

- Sama budowa w systemie zaprojektuj i buduj jest zaplanowana na lata 2022-2026, więc mamy jeszcze czas, żeby budżet na ten cel przygotować. STEŚ pozwoli uzyskać decyzję środowiskową i przystąpić do projektowania obwodnicy - wyjaśnił wojewoda. - Potem inwestycja zostanie wpisana do krajowego programu budowy obwodnic i to zagwarantuje jej finansowanie. W ciągu obwodnicy powstanie nowa przeprawa przez Odrę.

Poruszyliśmy także temat programu Niepodległa. Jest on skierowany do wojewodów i innych organizacji, które chcą przygotować wydarzenia nawiązujące do odzyskania przez Polskę niepodległości. W jego ramach sfinansowano już min. mural na budynku urzędu wojewódzkiego, wystawy i ścieżki pamięci. W tym roku będą zrealizowane rejsy po Odrze.

- Rzeki stanowiły oś rozwoju każdego państwa, tam tworzyły się osady, z których potem powstawały miasta. Program nazwaliśmy "Odrą do wolności" - powiedział Adrian Czubak. Rejsy będą odbywać się we wrześniu i w październiku. Skorzystają z nich dzieci, kombatanci, weterani, ludzie świata nauki, biznesu.

Wojewoda Adrian Czubak skomentował także informacje o tym, że pracownicy socjalni zastanawiają się nad akcją strajkową. Miałaby się rozpocząć 1 lipca czyli wtedy, kiedy rozpocznie się składanie wniosków o 500+ w nowej, rozszerzonej formule. - Pracodawcą pracowników socjalnych są wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast. Nie wieżę, że ktoś zdecydowałby się na to, żeby uniemożliwić rodzicom otrzymanie pieniędzy na pierwsze dziecko - skwitował.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »