Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli…
2019-04-18, 14:30 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Adrian Czubak, wojewoda opolski o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu, programie Niepodległa i strajku pracowników socjalnych

Adrian Czubak, wojewoda opolski, o strajku nauczycieli, obwodnicy Brzegu i Niepodległej
- Chciałem bardzo gorąco podziękować panu kuratorowi oświaty, bo wykonał wspaniałą pracę. Dziękuję też serdecznie i gorąco wszystkim osobom, które pomogły przeprowadzić egzaminy - powiedział w Loży Radiowej wojewoda opolski Adrian Czubak. - W skali całego kraju pomocy przy egzaminach udzieliło około 10 tys. osób, w naszym regionie było takich wolontariuszy 250. Wojewoda Czubak powiedział także, że liczy na dobrą wolę nauczycieli przed maturami.
- Słyszymy, że nauczyciele próbują różnych sposobów, aby powodować pewien zamęt wśród rodziców - stwierdził gość Loży Radiowej. - Liczę na wyrozumiałość dobrą wolę pracowników oświaty, nauczycieli, wychowawców, aby dać młodym ludziom szansę na przystąpienie do egzaminu.

Rozmawialiśmy także o budowie obwodnicy Brzegu. Kilka dni temu podpisano umowę na wykonanie studium techniczno-eknomiczno-środowiskowego. To pierwszy krok do budowy nowej drogi.

- Sama budowa w systemie zaprojektuj i buduj jest zaplanowana na lata 2022-2026, więc mamy jeszcze czas, żeby budżet na ten cel przygotować. STEŚ pozwoli uzyskać decyzję środowiskową i przystąpić do projektowania obwodnicy - wyjaśnił wojewoda. - Potem inwestycja zostanie wpisana do krajowego programu budowy obwodnic i to zagwarantuje jej finansowanie. W ciągu obwodnicy powstanie nowa przeprawa przez Odrę.

Poruszyliśmy także temat programu Niepodległa. Jest on skierowany do wojewodów i innych organizacji, które chcą przygotować wydarzenia nawiązujące do odzyskania przez Polskę niepodległości. W jego ramach sfinansowano już min. mural na budynku urzędu wojewódzkiego, wystawy i ścieżki pamięci. W tym roku będą zrealizowane rejsy po Odrze.

- Rzeki stanowiły oś rozwoju każdego państwa, tam tworzyły się osady, z których potem powstawały miasta. Program nazwaliśmy "Odrą do wolności" - powiedział Adrian Czubak. Rejsy będą odbywać się we wrześniu i w październiku. Skorzystają z nich dzieci, kombatanci, weterani, ludzie świata nauki, biznesu.

Wojewoda Adrian Czubak skomentował także informacje o tym, że pracownicy socjalni zastanawiają się nad akcją strajkową. Miałaby się rozpocząć 1 lipca czyli wtedy, kiedy rozpocznie się składanie wniosków o 500+ w nowej, rozszerzonej formule. - Pracodawcą pracowników socjalnych są wójtowie, burmistrzowie, prezydenci miast. Nie wieżę, że ktoś zdecydowałby się na to, żeby uniemożliwić rodzicom otrzymanie pieniędzy na pierwsze dziecko - skwitował.

Zobacz także

2021-12-16, godz. 12:14 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o budżecie na 2022 r. podwyżkach i ruchu "Tak dla Polski" - Każdy może mieć oczekiwania, że można zrobić jedno czy drugie, ale radni Platformy Obywatelskiej chcieli zabrać pieniądze z remontów chodników i ulic… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Pracodawcy, związkowcy, wspólna sprawa". Debata o niepewnym losie emerytur stażowych i badaniu przedsiębiorców nt… Gośćmi Loży byli dziś Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora, Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo - Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność)… » więcej 2021-12-16, godz. 12:11 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z Wojciechem Jakóbikiem o kryzysie energetycznym Gościem Magdaleny Ogórek w programie "Prosto z sejmu" był dziś Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny portalu biznes.alert.pl. Rozmowa dotyczyła kryzysu energetycznego… » więcej 2021-12-16, godz. 08:44 Jarosław Kończyło, dyrektor szpitala w Kędzierzynie-Koźlu o szczepieniach dzieci w wieku 5-11 lat i dziecięcym oddziale… - Zainteresowanie szczepieniem dzieci jest olbrzymie i prawdopodobnie to koreluje z informacjami, że na oddziale dziecięcym pacjentów jest sporo - powiedział… » więcej 2021-12-15, godz. 14:18 Tobiasz Gajda o bezzałogowych statkach powietrznych czyli frontach i dylematach prawnych związanych z nowymi technol… » więcej 2021-12-15, godz. 14:11 Przemysław Zych o tym dlaczego Opole potrzebuje dużego stadionu i dlaczego drożeją bilety w obiektach MOSiR-u - Mamy z prezesem Odry Opole podobne zdanie, że będzie to stadion, który w 100 procentach zabezpieczy potrzeby klubu - mówił w Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-15, godz. 09:26 Dr Danuta Witkowska, która bada koronawirusa o faktach i mitach z nim związanych, a także o faktach dotyczących sz… Wieczorem odbędzie się wykład "Wirus czy szczepionka" poprowadzony będzie on-line i będzie otwarty dla wszystkich chętnych. - Chcemy tą inicjatywą walczyć… » więcej 2021-12-14, godz. 17:01 Spięcie. Piotr Cywiński i Michał Rachoń i ich goście: Cezary Gmyz, Jan Libicki, Jacek Saryusz Wolski - Nie sądzę, że dojdzie do zbliżenia stanowisk Polski i Niemiec. Rzeczą, która musiałaby się wydarzyć to powstrzymanie dokończenia NS2 spowodowany atakiem… » więcej 2021-12-14, godz. 09:57 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizowali najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. » więcej 2021-12-14, godz. 08:59 Sebastian Smoliński z wydziału ochrony środowiska o stanie powietrza w Opolu i ochronie dzikich zwierząt w mieście - Warunki pogodowe mają bardzo duży wpływ na stopień zanieczyszczenia powietrza. Wczorajsza (13.12) prognoza przewidywała przekroczenia dopuszczalnych norm… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »