Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Michał Siek o tym, że poparcie dla strajku nauczycieli…
2019-03-22, 14:09 Autor: Marek Świercz

Michał Siek o tym, że poparcie dla strajku nauczycieli nie jest powszechne a jego zwolennicy nie są świadomi jego konsekwencji

Michał Siek o tym, że poparcie dla strajku nauczycieli nie jest powszechne a jego zwolennicy nie są świadomi jego konsekwencji
- Referendum strajkowe potrwa do poniedziałku, ale mamy już dane z około 90 placówek. I wygląda na to, że do strajku przystąpi około 25 procent. Oczywiście różnie to wygląda w przypadku różnego rodzaju szkół, do strajku chce przystąpić około 40 procent podstawówek, ale znacznie mniej przedszkoli i szkół średnich - mówił w Loży Radiowej opolski kurator oświaty Michał Siek.
Nasz gość, który jest świeżo po spotkaniu w stolicy z innymi kuratorami, ocenia, że Opolszczyzna może być jednym z tych regionów, gdzie problem ze strajkiem będzie najmniejszy. Nie wierzy też w deklaracje ZNP, że są regiony - na przykład województwo lubuskie - gdzie strajkować chce podobno 80 procent placówek. Uważa, że to deklaracje wyssane z palca, bo były składane jeszcze przed akcją referendalną.

- Ale są oczywiście miejsca, przede wszystkim największe miasta, gdzie skala protestu może być duża - ocenia. - Czy znaczenie mają tu barwy polityczne samorządu? Moim zdaniem, mają duże znaczenie, są nawet takie samorządy, które wprost zachęcają do strajku. Choć powinny mieć świadomość, że spełnienie postulatów ZNP oznacza dla nich spore wydatki, bo to samorząd płaci tym pracownikom szkół, którzy nie są nauczycielami. W mojej ocenie jest w tym sporo polityki a nauczyciele dali się do tej politycznej rozgrywki wciągnąć.

Siek zapewnia także, że egzaminy odbędą się na pewno i strajk ich nie zakłóci. Gotowe jest rozporządzenie, które ma zostać podpisane na początku kwietnia. Da ono prawo dyrektorom włączyć do prac zespołów egzaminacyjnych nauczycieli spoza danej szkoły, także tych akademickich.

- Skąd dyrektor weźmie dla nich pieniądze? Cóż, jeśli ktoś strajkuje, nie otrzymuje wynagrodzenia. W przypadku nauczyciela dyplomowanego to około 130 zł dziennie. Nie wiem, czy wszyscy nauczyciele mają świadomość tych finansowych konsekwencji - tłumaczy nasz gość.

Opolski kurator mówi także, że denerwuje go to, w jaki sposób związkowcy podchodzą do dyskusji z ministerstwem.

- Chcą rozmawiać tylko o pieniądzach. Nie interesuje ich ocena jakości nauczania, której w tej chwili praktycznie nie ma, bywa, że nauczyciel nie jest oceniany przez 20 lat - mówi. - A to oznacza, że jakość polskiej szkoły i dobro uczniów nic ich nie obchodzi. Liczą się tylko ich wynagrodzenia. Mnie to oburza.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »