Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Krzysztof Gaworski o ściekach z Otmuchowa i polepszaczach…
2019-03-19, 14:17 Autor: Paula Hołubowicz

Krzysztof Gaworski o ściekach z Otmuchowa i polepszaczach gleby z Krapkowic

Krzysztof Gaworski o ściekach z Otmuchowa i polepszaczach gleby z Krapkowic
- O wycieku ścieków komunalnych z kanalizacji w Otmuchowie do Jeziora Nyskiego poinformował nas nie Otmuchów, ale odbiorca ścieków, czyli nyska spółka, która nagle zauważyła, że odbiera z Otmuchowa zdecydowanie mniejszą ilość ścieków - mówił w Loży Radiowej Krzysztof Gaworski, opolski wojewódzki inspektor ochrony środowiska. - Na szczęście wyciek - choć duży, bo w grę wchodziło 17 tysięcy metrów sześciennych - bardzo rozłożył się w czasie, trwał od października do stycznia. Dzięki temu realne szkody ekologiczne nie są duże - dodał nasz gość.
Zdaniem Gaworskiego, winna jest gmina Otmuchów, która nie dopilnowała przebiegu prac przy rewitalizacji ulicy Roosevelta. Wykonawca przy zrywaniu nawierzchni uszkodził studzienki kanalizacyjne, ścieki musiały się gdzieś podziać i awaryjnymi przelewami przedostały się do rowów melioracyjnych, spłynęły do tzw. Kanału Młyńskiego i potem wprost do Jeziora Nyskiego. Czemu gmina nie reagowała? Tu można tylko snuć przypuszczenia. Pewne jest, że opłaty pobierane przez gminę od mieszkańców się nie zmieniły a opłaty na rzecz spółki odbierającej ścieki zmalały. Stąd też reakcja spółki.

- Skierowaliśmy sprawę do prokuratury - mówi Gaworski. - Zajmie się nią także spółka Wody Polskie, bo okazało się, że ścieki były rozcieńczane, co też wpłynęło na wysokość opłat.

Nasz gość mówił także o problemach z tzw. produktami ubocznymi z fabryki papieru w Krapkowicach, które rozrzucają na polach rolnicy z okolic Strzelec Opolskich. Gaworski stwierdził, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem, bo spółka ma stosowne zezwolenie wydane w 2015 roku przez marszałka. Problem w tym, że po drodze zmieniły się przepisy - zarówno procedury, jak i normy zostały zaostrzone i teraz inspekcja ochrony środowiska musi ponownie przeprowadzić wszystkie stosowne badania i zarekomendować marszałkowi przedłużenie lub cofnięcie zezwolenia na wykorzystanie produktów ubocznych z papierni dla polepszenia jakości gleby.

- Tu procedura także jest w toku - mówi Gaworski.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »