Radio Opole » Loża Radiowa » Aktualności Loży Radiowej » EUROWYBORY Prof. Piotr Wach o zbliżającym się…
2019-03-18, 12:23 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

EUROWYBORY Prof. Piotr Wach o zbliżającym się posiedzeniu Senatu, energii jądrowej i brexicie

Prof. Piotr Wach o zbliżającym się posiedzeniu Senatu, energii jądrowej i brexicie
- Trudno się opierać tym inicjatywom, bo dotyczą one istotnych elementów naszej historii i tożsamości, z drugiej strony odnoszę wrażenie, że następuje dewaluacja świąt. Myślę, że ludzie mogą je lekceważyć bo nie poświęca się temu dnia wolnego i trudno by było. Uczucia mam mieszane, ale z całą pewnością nie będę głosował przeciw, ani nie będę protestował - powiedział w Loży Radiowej prof. Piotr Wach, senator Platformy Obywatelskiej.
Rozmawialiśmy o ustawie o zmianie Dnia Flagi na Dzień Symboli Narodowych RP a także o ustanowieniu Święta Chrztu Polski. Zostały one już przyjęte przez Sejm, w tym tygodniu zajmie się nimi Senat.

Senatorowie zajmą się także ustawą o ratyfikacji umowy międzynarodowej z Danią, dotyczącą projektu Baltic Pipe. Pozwoli ona na połączeniu Polski ze złożami gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

- Umowa dotyczy właściwie rozdziału wód terytorialnych w okolicach Bornholmu, która to sprawa jest sporna od wojny. Roszczenia do części tych wód może mieć Dania i Polska. My nigdy się nie godziliśmy z roszczeniami Danii, teraz rząd podpisał umowę. 80% spornych terenów otrzyma Dania. To ma znaczenie dla polskiego rybołówstwa, po prostu nie będzie można tam dokonywać połowów - mówił w Loży senator Wach.

W kwietniu do Paryża pojedzie delegacja senatorów. - Pan wicemarszałek Seweryński będzie stał na jej czele, ja zostałem zaproszony do tej delegacji. Najpierw będzie spotkanie w senacie a potem wizyta w elektrowni jądrowej - zapowiedział. Sprawa wiąże się z planowaną budową elektrowni jądrowej w Polsce. Francuzi zabiegają o to, żeby dostarczyć nam technologię.

Senator Wach skomentował także wciąż niezakończoną sprawę brexitu.
- To się nadaje do zakładów bukmacherskich ponieważ sytuacja jest niepewna. Myślę, że będzie przedłużenie terminu wyjście UK z unii. Drugiego referendum moim zdaniem nie będzie. Parlament brytyjski jest wyraźnie emocjonalnie zaangażowany.

Zobacz także

2021-08-12, godz. 12:52 Wiceminister Olga Semeniuk o burzliwych obradach w sejmie, “Polskim Ładzie”, sytuacji w Zjednoczonej Prawicy i ataku… Gorąco w polskiej polityce. Sejm po burzliwych obradach przyjął w środę (11.08) nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. W dokumencie wskazano m.in.… » więcej 2021-08-12, godz. 09:31 Marcin Ociepa, poseł z Opolszczyzny o opuszczeniu Porozumienia i opuszczeniu przez Porozumienie Zjednoczonej Prawicy - Na razie nie przechodzę do innej partii. Nie ma takiej decyzji, nie ma takich rozmów. Kiedy to się wydarzy, na pewno będę informował. Dzisiaj moim obowiązkiem… » więcej 2021-08-11, godz. 18:33 Nieodpowiedni stan rzek i wałów oraz przeorane rowy melioracyjne stwarzają zagrożenie wystąpienia podtopień i powodzi… Tegoroczne lato jest wyjątkowe ze względu na częste komunikaty o zagrożeniach pogodowych. Również na Opolszczyźnie są tereny, które w ostatnich tygodniach… » więcej 2021-08-11, godz. 13:25 Przemysław Zych, wiceprezydent Opola o wsparciu dla opolskich sportowców i remontach infrastruktury sportowej w stolicy… - 4.5 tys złotych przez 10 miesięcy będzie otrzymywał opolanin Dawid Tomala od miasta Opole za zdobycie złotego medalu na olimpiadzie w Tokio - powiedział… » więcej 2021-08-11, godz. 09:00 Rafał Pydych, dyrektor oddziału GDDKiA o remoncie i rozbudowie autostrady A4 - Dzisiaj rozpoczynają się pierwsze prace. To przebudowa dwóch przejazdów awaryjnych, więc kierowcy będą się poruszać jeszcze bez problemów - powiedział… » więcej 2021-08-10, godz. 12:31 Co tam Panie w polityce? Audycję prowadzą Piotr Moc i Piotr Gociek W cyklu " Co tam Panie w polityce?" redaktorzy Piotr Gociek i Piotr Moc rozmawiali m.in. o granicach kompromisu w polityce zwanym także "zugzwangiem", o słabo… » więcej 2021-08-10, godz. 09:42 Witold Zembaczyński i Tomasz Gabor o działalności fundacji Exbono - jako opolskim wątku w kontroli NIK dot. Funduszu… - Fundacja Ex Bono zarejestrowana w Opolu na Metalchemie w jednym z bloków powstała, kiedy Fundusz Sprawiedliwości zaczął służyć do wydawania ogromnych… » więcej 2021-08-09, godz. 17:59 Artur Rolka, burmistrz Paczkowa, o zawodach balonowych przyciągających turystów i odbudowie zawalonej kamienicy w r… Wakacje to czas największego ruchu urlopowego. To również sprawdzian skuteczności działań samorządowców, których efektem mają być odwiedziny turystów… » więcej 2021-08-09, godz. 12:21 Jerzy Czerwiński senator PiS o zarzutach jakie stawia poseł Zembaczyński, odbudowie Pałacu Saskiego, Instytucie Pileckiego… - Poseł Zembaczyński z naszej konferencji zapamiętał tylko te mikrofony no i idzie tym śladem. Jest sezon ogórkowy, jest parcie na szkło i stąd takie tematy… » więcej 2021-08-09, godz. 09:01 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o nagrodzie jaka czeka na Dawida Tomalę i nadziei na medale opolskich… - Nasz regulamin przewiduje za tego typu sukces nagrodę wysokości 20 tys. złotych - powiedział w Porannej Loży Radiowej Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek… » więcej
7891011
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »