Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Jarosław Gałęza o finansowaniu jednostek kultury…
2019-03-12, 15:42 Autor: Joanna Matlak

Jarosław Gałęza o finansowaniu jednostek kultury, Japończykach odwiedzających muzeum i opolskich kroszonkach

Jarosław Gałęza o finansowaniu jednostek kultury, Japończykach odwiedzających muzeum i opolskich kroszonkach
- Chyba żadna z instytucji nigdy nie odpowie na to pytanie twierdząco; że pieniądze są wystarczające – powiedział w Loży Radiowej Jarosław Gałęza pytany o raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący działalności kulturalnej samorządów. Z raportu Izby wynika, że samorządy nie radzą sobie z prowadzeniem podległych im jednostek kulturalnych, ponieważ brakuje im pieniędzy.
- Jeśli chodzi o wysokość dotacji, to w latach 2018 i 2019 one dopiero wyrównały się do poziomu tych, które były w latach 2010-2011. W 2013-2014 roku była ogromna zapaść i teraz dochodzimy do finansowania w wysokości podstawowej, czyli 2 mln złotych. Oprócz tego udaje się też czasami zdobyć dodatkowe środki finansowane. Ostatnio zarząd województwa zwiększył nam środki na konkretne działania, bardzo ważne działania, bo nie mieliśmy na nie pieniędzy w ramach podstawowego budżetu – mówi Jarosław Gałęza.

Chodzi o remont rozpoczęty w ubiegłym roku, który dotyczy termomodernizacji magazynu zabytków i pracowni konserwatorskiej. – Otrzymaliśmy dodatkowe środki w wysokości 400 tys. złotych, dla nas to bardzo dużo - dodaje dyrektor Gałęza.

W programie pytaliśmy też o Japończyków, którzy chętnie odwiedzają muzeum. – Niewykluczone, że ta elektronizacja działalności marketingowej ma wpływ na zwiedzających, ale taką dominującą grupą są mieszkańcy Opola, to około 50-60% odwiedzających. Pozostali to wycieczki szkolne z ościennych województw, wycieczki zagraniczne najczęściej niemieckojęzyczne, ale faktycznie od jakiegoś czasu obserwujemy grupy z egzotycznych krajów, np. z Japonii czy z Indii – mówi Gałęza.

Muzeum Wsi Opolskiej pracuje również nad przygotowaniem wniosku o wpisanie opolskich kroszonek na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

- Do dzisiaj na tej liście nie ma żadnego zwyczaju z terenu Śląska Opolskiego, bo jeśli chodzi o wodzenie niedźwiedzia i babskiego combru, to na razie są to tylko wnioski. W przypadku województwa opolskiego z pewnością takim zjawiskiem jest umiejętność zdobienia jaj wielkanocnych, czyli kroszonek opolskich. Zdobienia wykonuje się techniką rytowniczą i jest to zwyczaj bardzo dawny i stary. Wniosek w tej sprawie jest przygotowywany, zaplanowaliśmy, że podczas najbliższej Niedzieli Palmowej i naszego Jarmarku Wielkanocnego to ogłosimy – powiedział dyrektor Gałęza.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »