Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Debata 'Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa'…
2019-03-07, 17:10 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza, Joanna Matlak

Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o podwyżkach wynagrodzeń oczekiwanych przez "budżetówkę" ale także przez pracowników sieci handlowcy

Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o podwyżkach wynagrodzeń oczekiwanych przez "budżetówkę" ale także przez pracowników sieci handlowcy
Do strajku szykują się nauczyciele, protestują pracownicy sądów i prokuratur, pracownicy poczty, służby cywilnej i budżetówki. Pracownicy dwóch sieci handlowych także przygotowują się do strajku. W jednej sieci prowadzone jest już referendum w tej sprawie, w drugiej może dojść do sporu zbiorowego. Żądania są podobne, chodzi głównie o wzrost wynagrodzeń i poprawę warunków pracy.
- Solidarność stoi na stanowisku, że powinien nastąpić wzrost wynagrodzeń w sferze budżetowej. Wszystkie grupy zawodowe mówią, że skoro jest taka dobra sytuacja gospodarcza, to podział środków powinien iść w miarę zrównoważonych dla wszystkich grup. Sprzeciwiamy się temu, aby podwyżki trafiły tylko do silnych grup zawodowych. Pracują dwa zespoły robocze z przedstawicielami rządu mamy nadzieję, że dojdzie do porozumienia. Jeżeli nie, to 19 lub 20 marca szefowie regionów i branż "S" zadecydują co będziemy dalej robić - powiedział Grzegorz Adamczyk, z NSZZ Solidarność.

- Chcą protestować także pracownicy DPS-ów, w ZUS jest także spór zbiorowych - podkreślił Sebastian Koćwin z OPZZ. - Jeżeli negocjuje się tylko z grupami silnymi a innym pokazuje się, że negocjacje niewiele dają tylko trzeba iśc na L4 lub organizować demonstracje, tak się dzieje. Nauczyciele mają świadomość, że najlepszym momentem na protest jest okres egzaminów - uważa Sebastian Koćwin.

- Trzeba rozdzielić sfery produkcyjne a inne w sferze usług, szczególnie publicznych. Długi czas podwyżki w tej sferze były duszone - stwierdził Piotr Pancześnik z wiceprezes Kongragacji Przemysłowo-Handlowej. - Jako obywatel płacący podatki oczekuję jakość usług publicznych. Mam tylko zastrzeżenie co do formy protestu jaką jest L4. Do tej pory było tak, że państwo realizowało politykę społeczną z kieszeni przedsiębiorców.

- Nastąpił wzrost wynagrodzeń wśród pracowników sieci handlowych, to jest proces, przez który sieci muszą przejść, bo pracownicy przejdą do konkurencji - uważa Lesław Adamczyk, z Bussiness Center Club. - Porażające jest porównanie do zarobków w sferze budżetowej. Średnie wynagrodzenie w prokuraturach rejonowych to 1870 zł neto, więc jak porównuję to do pensji 3100 zł brutto w marketach, więc przy takiej skali różnic wiadomo jak pracownicy będą migrować. Jako pracodawców, to co w tym całym procesie walki o podwyżki, jest to z czego to będzie zapłacone. - Niech te osoby zarabiają godziwie i adekwatnie do kwalifikacji, ale niech system działa sprawnie - dodał mówiąc o proteście pracowników prokuratur.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »