Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Roman Kolek o wizycie w Ministerstwie Zdrowia, o…
2019-03-06, 14:56 Autor: Joanna Matlak, Aneta Skomorowska-Kobza

Roman Kolek o wizycie w Ministerstwie Zdrowia, o Regionalnym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego i statuetce „Zdrowy samorząd” jaki otrzyma nasz region

Roman Kolek o wizycie w Ministerstwie Zdrowia, o Regionalnym Programie Ochrony Zdrowia Psychicznego i statuetce „Zdrowy samorząd” jaki otrzyma nasz region
- Już od dłuższego czasu zabiegałem o spotkanie z ministrem, wysyłałem maile, aby porozmawiać na temat współdziałania regionów, bo uważam, że lepiej byłoby, gdybyśmy te problemy rozwiązywali wspólnie – mówi w Loży Radiowej Roman Kolek, wicemarszałek województwa opolskiego.
Wicemarszałek województwa podczas spotkania z wiceministrem zdrowia Maciejem Miłkowskim, które zaaranżował wiceminister Marcin Ociepa, poruszył m.in. temat zmiany algorytmu stosowanego przez NFZ.

- W tej chwili okazuje się, że wszyscy dyrektorzy wojewódzkich oddziałów NFZ o tym mówią, choćby z funduszu z woj. śląskiego, które kiedyś było w lepszej sytuacji. Tam nie ma teraz dużej dynamiki przychodów, więc Śląskie zaczyna być zaniepokojone tym, że nie poradzi sobie z utrzymaniem potencjału medycznego. Ponadto marszałek województwa mazowieckiego także oczekuje zmian, choć z innych powodów. Rozmowa była ciekawa i rzetelna, wszyscy mówią, że temat jest trudny, a przed wyborami może być ryzyko podjęcia tego tematu. Zawsze był problem polityczny przy ustaleniu tego algorytmu, ja popieram rozwiązanie w którym to eksperci zajęliby się naukowym opracowaniem tego algorytmu – mówi Roman Kolek, wicemarszałek województwa.

- Nie wyobrażam sobie, że opracowując algorytm mówimy o innym podzieleniu tych pieniędzy które mamy. To by oznaczało, że temu kto ma wyższe finansowanie, ono natychmiast spadnie. Jedyne co można zrobić to przyjąć takie rozwiązanie, że ci którzy są na samym końcu, będą szybko wyrównani do wyższego poziomu. System wymaga po prostu skokowego wzrostu nakładów.

- Wiceminister Ociepa wykazał się inicjatywą, żeby zaprosić ministra zdrowia na Opolszczyznę i takim dobrym terminem byłby 5 kwietnia, bo wtedy w uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym obchodzimy jubileusz 20-lecia funkcjonowania kardiologii inwazyjnej. Wcześniej zrobilibyśmy konferencję z udziałem właścicieli szpitali i przedstawicieli NDZ, po to, aby w otwarte karty na te tematy porozmawiać – dodaje Kolek.

W Loży Radiowej poruszyliśmy też temat opracowania Regionalnego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, którym zajmuje się zespół roboczy w Urzędzie Marszałkowskim.

- Jesteśmy zobowiązani do opracowania nowego dokumentu, po drodze wiele się zmienia, np. sposób podejścia do organizacji psychiatrii dziecięcej w Polsce. Według wyliczeń zespołu, dla zorganizowania psychiatrii dziecięcej na poziomie minimalnym potrzebowalibyśmy 10 specjalistów, teraz mamy ich sześciu.

- Zdrowie psychiczne dzieci pogarsza się, obserwujemy np. stopień uzależnienia od mediów społecznościowych, przyczyną jest powszechność dostępu do internetu, ale też mówimy o dostępności do środków psychotropowych czy narkotycznych. Ten świat się rozwija i należałoby wzmacniając rolę rodziny, pomyśleć o innym modelu wsparcia psychiatrii, bo rodzice są pozostawieni sami sobie.

Wicemarszałek Roman Kolek będzie uczestniczył też w VI Kongresie Wyzwań Zdrowotnych, na którym to nasze województwo otrzyma statuetkę „Zdrowy Samorząd” w kategorii zdrowe województwo za realizacje programu poprawy opieki nad matką i dzieckiem w ramach programu „Opolskie dla rodziny”.

- Ten projekt został wysoko oceniony. Całość tego plebiscytu idzie w kierunku zaktywizowania samorządów i pokazania dobrych praktyk.

Jak się okazuje, województwo opolskie jest regionem które przeznacza najwięcej pieniędzy z funduszy europejskich na działania zdrowotne. – W kraju jesteśmy niekwestionowanym liderem. Mamy największe pieniądze przeznaczane na działania miękkie których celem jest prewencja dotycząca skutków np. nadwagi, otyłości, nadciśnienia, udarów mózgu czy cukrzycy. Mamy dwukrotnie więcej w przeliczeniu na jednego mieszkańca woj. śląskiego i mazowieckiego –mówił Kolek.

Zobacz także

2021-12-22, godz. 13:43 Zbigniew Kubalańca o budżecie województwa na 2022 rok i nowym programie wspierającym rodziny, w tym leczenia niep… » więcej 2021-12-22, godz. 09:11 Szpital MSWiA w Głuchołazach w rejestrze najlepszych placówek na świecie! Dyrektora Mariusz Grochowski opowiada o sukcesie… - Mam dobry zespół, ludzi naprawdę zaangażowanych, mogę powiedzieć, że wybitnych w swoich specjalnościach. To ludzie dla których praca w szpitalu stała… » więcej 2021-12-21, godz. 17:18 Bartosz Maziarz o projekcie dla młodzieży "Bezpieczeństwo przede wszystkim" i bezpieczeństwie nas wszystkich w sieci… - W edukacji na szczeblu średnim brakuje wielu kwestii związanych z bezpieczeństwem pomimo, że jest taki przedmiot jak edukacja dla bezpieczeństwa. Dlatego… » więcej 2021-12-21, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W piątek Sejm opowiedział się przeciwko uchwale Senatu, który we wrześniu odrzucił nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. Teraz ustawa trafi do prezydenta… » więcej 2021-12-21, godz. 09:16 Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej: 700 tys podań szczepionki przeciwko covid dokonali farmaceuci… - 700 tys. szczepień wykonali farmaceuci w aptekach. Zanim zaczęły się szczepienia w aptekach farmaceuci w masowych punkach szczepień dokonali 300 tys. iniekcji… » więcej 2021-12-20, godz. 17:55 Dr Marek Kawa o tym czy Stany Zjednoczone "przejmują się" napiętą sytuacją w Europie i zagrożeniami ze strony Ro… » więcej 2021-12-20, godz. 14:12 Paweł Kukiz o lex TVN, pojedynczym głosie przechodnim czyli SJV, Mejzie i prowadzeniu antyniemieckiej polityki Gościem Radia Opole był dziś Paweł Kukiz, szef koła Kukiz'15 i Demokracji Bezpośredniej. Pytaliśmy m.in. o protesty ws. lex TVN. Taka manifestacja mała… » więcej 2021-12-20, godz. 08:50 Rafał Bartek, lider TSKN o zmniejszeniu finansowania nauki języka mniejszości: to poprawka antymniejszościowa i an… - Trudno mi to jeszcze komentować, bo to wydarzenie bez precedensu - powiedział w Porannej Loży Radiowej Rafał Bartek lider Mniejszości Niemieckiej na Opolszczyźnie. Rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-16, godz. 09:42 Młodzieżowa Loża Radiowa o prawie oświatowym i sporze wokół zmiany nazwy ronda Dmowskiego na rondo Praw Kobiet w… Gośćmi Popołudniowej Loży byli Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Hubert Gabalewicz (Młodzi Demokraci). » więcej 2021-12-16, godz. 12:14 Radni Opola: Tomasz Kaliszan, Piotr Mielec, Michał Nowak o budżecie Opola na 2022 rok i podwyżkach dla prezydenta i… Gośćmi Południowej Loży Radiowej byli radni Opola, którzy wczoraj niejednogłośnie przegłosowali budżet miasta z Opola na 2022 rok, a także zdecydowali… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »