Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Krystyna Ciemniak, Grzegorz Kuliś…
2019-02-28, 14:51 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Krystyna Ciemniak, Grzegorz Kuliś, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o "piątce Kaczyńskiego"

WSPÓLNA SPRAWA Krystyna Ciemniak, Grzegorz Kuliś, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o "piątce Kaczyńskiego"
Czy tak zwana "piątka Kaczyńskiego", czyli pakiet nowych propozycji Prawa i Sprawiedliwości ogłoszonych na konwencji wyborczej, wpłyną jakoś na sytuację na rynku pracy? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy kolejnej debaty pracodawców, pracowników i ekspertów "Wspólna sprawa".
Dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu, stwierdził, że w nowym pakiecie propozycji PiS jest kilka elementów, które mogą wpłynąć na rynek pracy: to przede wszystkim pomysł odtworzenie zlikwidowania połączeń autobusowych i towarzyszące mu remonty zdegradowanych dróg lokalnych. Zauważył jednak, że nie ma co liczyć na to, że tego rodzaju rozwiązania wpłyną na demografię (a taki też był ich deklarowany cel), bo niska dzietność nie jest efektem braku pieniędzy, ale raczej zmian mentalności, co potwierdzają problemy demograficzne zamożnych krajów zachodnich.

Krystyna Ciemniak z Forum Związków Zawodowych postrzega propozycje PiS w szerszym kontekście, stwierdziła, że jako związkowiec widzi ich prospołeczne znaczenie. Zauważyła jednak, że nie załatwiają wszystkich problemów, przykładowo braku pielęgniarek (który to problem sygnalizowała wiele lat temu) czy tych grup zawodowych - jak choćby nauczyciele - których finansowe wsparcie rządu na razie nie obejmuje. Przekonywała, że o nich także należy zadbać.

Grzegorz Kuliś z BCC uznał, że nowe pomysły PiS to polityczne rozdawnictwo, stwierdził także, że w jego ocenie programy w rodzaju Rodzina 500 Plus nie powinny polegać na przekazywaniu gotówki rodzinom, ale raczej - przykładowo - na podwyższeniu standardu nauczania w szkołach. Zauważył także - w odpowiedzi na postulaty Krystyny Ciemniak - że problemy w służbie zdrowia można by rozwiązać, dopuszczając emigrantów z Ukrainy, co dziś jest blokowane przez izby lekarskie. Stwierdził, że jeśli dziś nostryfikacja dyplomu trwa w Polsce od 4 do 7 lat, to żaden lekarz z Ukrainy do nas nie przyjedzie.

Sceptyczny był także Lesław Adamczyk, kolejny przedstawiciel BCC. Jego zdaniem, odbudowa połączeń da ważny efekt społeczny (dojazd do lekarza czy szkoły), ale nie wpłynie na rynek pracy, bo już dziś pracodawcy sami organizują dowóz pracowników nawet z odległości 150 km. Stwierdził także, że proponowane projekty nie rozwiążą kluczowego dla Polski programu demograficznego, tymczasem właśnie to byłoby zastrzykiem dla gospodarki, bo młode rodzony są najlepszymi konsumentami i tym samym nakręcają produkcję.

Wszyscy uczestnicy debaty zgodzili się za to z tym, że pomysł zerowej stawki PIT dla młodych przedsiębiorców jest pomysłem niezłym a przede wszystkim - oryginalnym.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »