Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Krystyna Ciemniak, Grzegorz Kuliś…
2019-02-28, 14:51 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Krystyna Ciemniak, Grzegorz Kuliś, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o "piątce Kaczyńskiego"

WSPÓLNA SPRAWA Krystyna Ciemniak, Grzegorz Kuliś, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o "piątce Kaczyńskiego"
Czy tak zwana "piątka Kaczyńskiego", czyli pakiet nowych propozycji Prawa i Sprawiedliwości ogłoszonych na konwencji wyborczej, wpłyną jakoś na sytuację na rynku pracy? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy kolejnej debaty pracodawców, pracowników i ekspertów "Wspólna sprawa".
Dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu, stwierdził, że w nowym pakiecie propozycji PiS jest kilka elementów, które mogą wpłynąć na rynek pracy: to przede wszystkim pomysł odtworzenie zlikwidowania połączeń autobusowych i towarzyszące mu remonty zdegradowanych dróg lokalnych. Zauważył jednak, że nie ma co liczyć na to, że tego rodzaju rozwiązania wpłyną na demografię (a taki też był ich deklarowany cel), bo niska dzietność nie jest efektem braku pieniędzy, ale raczej zmian mentalności, co potwierdzają problemy demograficzne zamożnych krajów zachodnich.

Krystyna Ciemniak z Forum Związków Zawodowych postrzega propozycje PiS w szerszym kontekście, stwierdziła, że jako związkowiec widzi ich prospołeczne znaczenie. Zauważyła jednak, że nie załatwiają wszystkich problemów, przykładowo braku pielęgniarek (który to problem sygnalizowała wiele lat temu) czy tych grup zawodowych - jak choćby nauczyciele - których finansowe wsparcie rządu na razie nie obejmuje. Przekonywała, że o nich także należy zadbać.

Grzegorz Kuliś z BCC uznał, że nowe pomysły PiS to polityczne rozdawnictwo, stwierdził także, że w jego ocenie programy w rodzaju Rodzina 500 Plus nie powinny polegać na przekazywaniu gotówki rodzinom, ale raczej - przykładowo - na podwyższeniu standardu nauczania w szkołach. Zauważył także - w odpowiedzi na postulaty Krystyny Ciemniak - że problemy w służbie zdrowia można by rozwiązać, dopuszczając emigrantów z Ukrainy, co dziś jest blokowane przez izby lekarskie. Stwierdził, że jeśli dziś nostryfikacja dyplomu trwa w Polsce od 4 do 7 lat, to żaden lekarz z Ukrainy do nas nie przyjedzie.

Sceptyczny był także Lesław Adamczyk, kolejny przedstawiciel BCC. Jego zdaniem, odbudowa połączeń da ważny efekt społeczny (dojazd do lekarza czy szkoły), ale nie wpłynie na rynek pracy, bo już dziś pracodawcy sami organizują dowóz pracowników nawet z odległości 150 km. Stwierdził także, że proponowane projekty nie rozwiążą kluczowego dla Polski programu demograficznego, tymczasem właśnie to byłoby zastrzykiem dla gospodarki, bo młode rodzony są najlepszymi konsumentami i tym samym nakręcają produkcję.

Wszyscy uczestnicy debaty zgodzili się za to z tym, że pomysł zerowej stawki PIT dla młodych przedsiębiorców jest pomysłem niezłym a przede wszystkim - oryginalnym.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »