Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Krystyna Ciemniak, Grzegorz Kuliś…
2019-02-28, 14:51 Autor: Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Krystyna Ciemniak, Grzegorz Kuliś, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o "piątce Kaczyńskiego"

WSPÓLNA SPRAWA Krystyna Ciemniak, Grzegorz Kuliś, Lesław Adamczyk i Witold Potwora o "piątce Kaczyńskiego"
Czy tak zwana "piątka Kaczyńskiego", czyli pakiet nowych propozycji Prawa i Sprawiedliwości ogłoszonych na konwencji wyborczej, wpłyną jakoś na sytuację na rynku pracy? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy kolejnej debaty pracodawców, pracowników i ekspertów "Wspólna sprawa".
Dr Witold Potwora, ekonomista z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu, stwierdził, że w nowym pakiecie propozycji PiS jest kilka elementów, które mogą wpłynąć na rynek pracy: to przede wszystkim pomysł odtworzenie zlikwidowania połączeń autobusowych i towarzyszące mu remonty zdegradowanych dróg lokalnych. Zauważył jednak, że nie ma co liczyć na to, że tego rodzaju rozwiązania wpłyną na demografię (a taki też był ich deklarowany cel), bo niska dzietność nie jest efektem braku pieniędzy, ale raczej zmian mentalności, co potwierdzają problemy demograficzne zamożnych krajów zachodnich.

Krystyna Ciemniak z Forum Związków Zawodowych postrzega propozycje PiS w szerszym kontekście, stwierdziła, że jako związkowiec widzi ich prospołeczne znaczenie. Zauważyła jednak, że nie załatwiają wszystkich problemów, przykładowo braku pielęgniarek (który to problem sygnalizowała wiele lat temu) czy tych grup zawodowych - jak choćby nauczyciele - których finansowe wsparcie rządu na razie nie obejmuje. Przekonywała, że o nich także należy zadbać.

Grzegorz Kuliś z BCC uznał, że nowe pomysły PiS to polityczne rozdawnictwo, stwierdził także, że w jego ocenie programy w rodzaju Rodzina 500 Plus nie powinny polegać na przekazywaniu gotówki rodzinom, ale raczej - przykładowo - na podwyższeniu standardu nauczania w szkołach. Zauważył także - w odpowiedzi na postulaty Krystyny Ciemniak - że problemy w służbie zdrowia można by rozwiązać, dopuszczając emigrantów z Ukrainy, co dziś jest blokowane przez izby lekarskie. Stwierdził, że jeśli dziś nostryfikacja dyplomu trwa w Polsce od 4 do 7 lat, to żaden lekarz z Ukrainy do nas nie przyjedzie.

Sceptyczny był także Lesław Adamczyk, kolejny przedstawiciel BCC. Jego zdaniem, odbudowa połączeń da ważny efekt społeczny (dojazd do lekarza czy szkoły), ale nie wpłynie na rynek pracy, bo już dziś pracodawcy sami organizują dowóz pracowników nawet z odległości 150 km. Stwierdził także, że proponowane projekty nie rozwiążą kluczowego dla Polski programu demograficznego, tymczasem właśnie to byłoby zastrzykiem dla gospodarki, bo młode rodzony są najlepszymi konsumentami i tym samym nakręcają produkcję.

Wszyscy uczestnicy debaty zgodzili się za to z tym, że pomysł zerowej stawki PIT dla młodych przedsiębiorców jest pomysłem niezłym a przede wszystkim - oryginalnym.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »