Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » ks. Joachim Waloszek i ks. Łukasz Knieć o działaniach…
2019-02-19, 13:28 Autor: Ewa Skrabacz

ks. Joachim Waloszek i ks. Łukasz Knieć o działaniach na rzecz lepszej ochrony dzieci i młodzieży w diecezji opolskiej

ks. Joachim Waloszek i ks. Łukasz Knieć o działaniach na rzecz lepszej ochrony dzieci i młodzieży w diecezji opolskiej
14 lutego br. biskup opolski Andrzej Czaja powołał zespół przygotowujący program prewencji w zakresie ochrony dzieci i młodzieży. O zadaniach zespołu i sposobach skutecznej troski o dobro dzieci i młodzieży w Kościele opowiadał przewodniczący zespołu ks. Joachim Waloszek, a także jeden z członków grupy ks. Łukasz Knieć.
- Chodzi o ochronę dzieci i młodzieży nie tylko przed nadużyciami seksualnymi ze strony księży czy ludzi pracujących w instytucjach kościelnych. Chodzi o nową mobilizację, by zatroszczyć się o dzieci i młodzież w przestrzeni duszpasterskiej Kościoła, wypracowując określone działania. Koncentrujemy się przede wszystkim na działaniach formacyjnych, które pozwolą zadbać o dobro dzieci i młodzieży, chroniąc te grupy przed nadużyciami seksualnymi, ale także przed jakąkolwiek formą agresji – wyjaśniał ks. Joachim Waloszek.

- Nie ma się co łudzić, że da się stworzyć dokument, który sprawi, że dzieci będą bezpieczne. Tu chodzi o długi proces, przede wszystkim edukacyjny, o pracę nad coraz większą świadomością dotyczącą tego, jak reagować, jak rozpoznać, że dziecko jest krzywdzone. Ważne, by dorośli, będący odpowiedzialni za wychowanie dzieci, umieli przyjąć skrzywdzone dziecko ze zrozumieniem – dodał ks. Łukasz Knieć.

- Jeśli dzieje się źle, a zadziało się źle w kilku przypadkach także w naszej diecezji, to pozostaje nam obowiązek reagowania na to. Chcemy zło nazwać po imieniu, nie porównując się z innymi środowiskami, chociaż sprawiedliwość i tego w jakimś stopniu też się domaga. Przede wszystkim jednak, zaszokowani, zbulwersowania złem, które się wydarzyło, chcemy zastanowić się nad tym, co możemy zrobić, żeby bardziej chronić dzieci i młodzież – mówił ks. Waloszek.

- Pierwsze i najważniejsze procedury obowiązują już od kilku lat. W 2013 r. Konferencja Episkopatu Polski przygotowała wytyczne dotyczące Kościoła w Polsce. One wskazują na to, jak należy postępować od momentu zgłoszenia sprawy do biskupa. Chodzi tu zarówno o prawo kanoniczne, jak i cywilne, bo każdy kto ma informacje o przestępstwie jest zobowiązany do tego, by je zgłosić – stwierdził ks. Knieć.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »