Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Prof. Marek Tukiendorf o konflikcie na Politechnice…
2019-02-13, 16:00 Autor: Marek Świercz

Prof. Marek Tukiendorf o konflikcie na Politechnice Opolskiej

Prof. Marek Tukiendorf o ...
- Politechnika Opolska potrzebuje spokoju, żeby przygotować się do konsekwencji wejścia w życie Konstytucji dla Nauki. Dlatego apeluję do mojego poprzednika, żeby wpłynął na grupę swoich wychowanków, swoich doktorantów, których działania to utrudniają - mówił w Loży Radiowej prof. Marek Tukiendorf, rektor Politechniki Opolskiej.
Przypomnijmy: na Politechnice Opolskiej od miesięcy trwa ostry konflikt personalny między rektorem i jego otoczeniem a grupą naukowców z jednego z wydziałów, uważanych rzeczywiście za wychowanków prof. Jerzego Skubisa, byłego rektora PO. Zaczęło się w marcu zeszłego roku od wymierzonego w rektora i jego najbliższych współpracowników anonimowego listu rozesłanego do mediów i innych instytucji z ministerstwem szkolnictwa wyższego na czele. Potem nastąpiła eskalacja: ruszyły kontrole, zaczęto sobie stawiać przeróżne zarzuty, rektor dyscyplinarnie zwolnił jednego z profesorów, kilku innych naukowców zdegradował, odbierając im kierownicze funkcje. Ci się odwołali, większość postępowań jest w toku. Sprawa jest o tyle trudna, że w kilku wątkach sąd wydał decyzję o tzw. zabezpieczeniu powództwa, czyli zakazał poruszania tych wątków mediom, które zrobiły to wcześniej. Jak ustaliło Radio Opole, prokuratura bada w tej chwili aż dziewięć różnych wątków (niektóre zostały połączone), w żadnym z nich nikomu nie postawiono zarzutów.

Rektor miał zastrzeżenia do wyjazdów zagranicznych swoich podwładnych (prokuratura sprawę umorzyła, ale do sądu trafiło odwołanie), zawiadomił też prokuraturę o możliwości popełnienia przez nich plagiatu. Sam też został zaatakowany - za to, że przyznany mu dodatek jest wypłacany z pieniędzy uczelni, a miał był wypłacany ze środków zewnętrznych. Kolejny stawiany mu zarzut dotyczy licznych wyjazdów zagranicznych, w których brał udział szef jego gabinetu. Rektor przekonuje, że dodatek jest wypłacany zgodnie z prawem, dodał też, że sam wystąpi do senatu uczelni o jego cofnięcie. Broni też swoich wyjazdów zagranicznych jako koniecznych.

Prof. Tukiendorf przekonuje także, że w związku z wejściem w życie Konstytucji dla Nauki podobne konflikty pojawiły się na wielu uczelniach w kraju, ale opinia publiczna - inaczej niż w Opolu - nie jest o nich informowana.

Chcieliśmy poprosić o skomentowanie sprawy prof. Jerzego Skubisa, ale nie udało nam się z nim skontaktować. Nie odebrał telefonu, nie zareagował na esemesa z prośbą o kontakt.

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »