Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Piotr Szlapa o tym, co zrobić, by pomniejszona gmina…
2019-02-06, 15:41 Autor: Marek Świercz

Piotr Szlapa o tym, co zrobić, by pomniejszona gmina Dobrzeń Wielki mogła sobie dawać radę

Piotr Szlapa o tym, co zrobić, by pomniejszona gmina Dobrzeń Wielki mogła sobie dawać radę
- Nasza gmina została postawiona w sytuacji człowieka, któremu obcięto prawą rękę i kazano się utrzymać za to, co potrafi zarobić, pracując tylko lewą ręką, znacznie mniej sprawna - mówił w Loży Radiowej Piotr Szlapa, nowy wójt Dobrzenia Wielkiego.
Nasz gość był jednym z najbardziej zdeterminowanych przywódców protestów przeciwko zmianie granic Opola. Potem znalazł się gronie tych "wiejskich" radnych, którzy do końca kadencji mieli pracować w Radzie Miasta Opola. Odmówił jednak złożenia ślubowania, bo - jak podkreślał - ślubował Dobrzeniowi. Jesienią został wójtem Dobrzenia Wielkiego, wprowadził też do rady największą grupę radnych.

Jak mówi, jego dzisiejsze relacje z prezydentem Opola to chłodna kurtuazja i chłodna współpraca w ramach Aglomeracji Opolskiej.

- Nie polubię kogoś, kto skrzywdził mnie i moich mieszkańców - deklaruje Szlapa.

Jak wielka to krzywda? Nasz gość mówi, że gmina utraciła 40 z 70 mln zł, jakie miała przed zmianą granic. 15 mln to wpływy podatkowe z zabranych terenów, kolejne 25 mln to podatek płacony przez Elektrownię Opole. Jeśli dziś gmina jakoś spina budżet (po wprowadzeniu drastycznych oszczędności), to tylko dlatego, że poprzedni wójt Henryk Wróbel zostawił kilkanaście milionów zapasów a Opole wspiera gminę finansowo.

- Ale za dwa lata to się skończy i zostanę z pięciomilionową dziurą - mówi Szlapa.

Jaki ma na to pomysł? Skoro nie można - jak dodaje: na razie - wrócić do dawnych granic, to potrzebna jest pewna korekta. Gdyby Opole oddało część przejętych gruntów, to Dobrzeń byłby w stanie się zbilansować i zyskałby tereny pod inwestycje (w tej chwili praktycznie ich nie ma).

- Jeszcze o tym z prezydentem Opola nie rozmawialiśmy, ale przygotowujemy takie spotkanie. Liczymy, że nasza naprawdę trudna sytuacja zostanie zrozumiana - dodaje nasz gość.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »