Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Michał Wanke o internacjonalizacji Uniwersytetu…
2019-01-30, 13:37 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Michał Wanke o internacjonalizacji Uniwersytetu Opolskiego, tym ilu studentów z odległych zakątków świata nie dostaje wizy i tym, co najbardziej dziwi w Opolu studentów z Chin, Indonezji czy Malezji

Dr Michał Wanke o internacjonalizacji Uniwersytetu Opolskiego
- Mamy około 700 studentów, którzy nie są Polakami, większość z nich to Ukraińcy. Poza tym mamy blisko 200 studentów w ramach wymian - powiedział w Loży Radiowej dr Michał Wanke, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego, który zajmuje się także internacjonalizacją uczelni.
Nasz gość zaznaczył, że Uniwersytet Opolski ma bogatą ofertę kierunków, w których nauczanie odbywa się po angielsku. - To jeden z czynników, dla których młodzież z całego świata wybiera naszą uczelnię. Drugim jest lokalizacja. Opole jest w sercu Europy, jest punktem wypadowym do zwiedzania Starego Kontynentu. Studiując u nas, mogą wyjechać na wymianę studencką na przykład do Barcelony, czy Berlina - dodał dr Wanke.

- Wyłapujemy "talenciaków" z różnych krajów: Kazachstan, Indie, Malezja, Zimbabwe, Afganistan. Zakładamy, że jeżeli ktoś jest zmotywowany, żeby wyjechać na studia gdzieś daleko, to jest już to naturalne sito, oznacza, że ktoś ma pomysł na siebie i jest zdeterminowany - wyjaśnił nasz gość. - Mniej więcej połowa studentów z zagranicy, którzy przejdą rekrutację, nie dostają wizy. Sytuacja geopolityczna jest skomplikowana, urzędnicy w ambasadach uznają, że nie powinni oni być wpuszczeni do Polski. Poza tym, studenci spoza UE muszą płacić za naukę, żeby polski podatnik nie był obciążony. Traktujemy to jako inwestycję, nie zarabiamy na tym, bo uczelnia nie jest od tego, żeby zarabiać - zaznacza socjolog.

Jesteśmy jedną z najbardziej zinternacjonalizowanych uczelni publicznych.
Jeśli chodzi o studentów z krajów tak zwanej starej Unii Europejskiej to przyjeżdżają raczej w ramach wymiany Erasmus. Dla nich jest w Opolu po prostu tanio. Natomiast dla młodych ludzi z odległych zakątków świata Opole jest egzotyczne. - Grecy z Aten, Turcy ze Stambułu, dużych betonowych miast, świetnie się tu odnajdują. Dla nich jest tu przyjemnie. Z kolei Chińczycy lub Indonezyjczycy, kiedy oprowadzamy ich po mieście, pytają, gdzie są wszyscy ludzie, czy jest jakieś święto - mówił dr Michał Wanke.
Dla studentów z krajów Azji Środkowej zaskoczeniem jest to, że samochód zatrzymuje się przed przejściem dla pieszych, ale też jeśli dostaną mandat za przechodzenie na czerwonym świetle. To tylko niektóre z przykładów różnic kulturowych, o których opowiadał gość Loży Radiowej.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »