Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Dr Michał Wanke o internacjonalizacji Uniwersytetu…
2019-01-30, 13:37 Autor: Aneta Skomorowska-Kobza

Dr Michał Wanke o internacjonalizacji Uniwersytetu Opolskiego, tym ilu studentów z odległych zakątków świata nie dostaje wizy i tym, co najbardziej dziwi w Opolu studentów z Chin, Indonezji czy Malezji

Dr Michał Wanke o internacjonalizacji Uniwersytetu Opolskiego
- Mamy około 700 studentów, którzy nie są Polakami, większość z nich to Ukraińcy. Poza tym mamy blisko 200 studentów w ramach wymian - powiedział w Loży Radiowej dr Michał Wanke, socjolog z Uniwersytetu Opolskiego, który zajmuje się także internacjonalizacją uczelni.
Nasz gość zaznaczył, że Uniwersytet Opolski ma bogatą ofertę kierunków, w których nauczanie odbywa się po angielsku. - To jeden z czynników, dla których młodzież z całego świata wybiera naszą uczelnię. Drugim jest lokalizacja. Opole jest w sercu Europy, jest punktem wypadowym do zwiedzania Starego Kontynentu. Studiując u nas, mogą wyjechać na wymianę studencką na przykład do Barcelony, czy Berlina - dodał dr Wanke.

- Wyłapujemy "talenciaków" z różnych krajów: Kazachstan, Indie, Malezja, Zimbabwe, Afganistan. Zakładamy, że jeżeli ktoś jest zmotywowany, żeby wyjechać na studia gdzieś daleko, to jest już to naturalne sito, oznacza, że ktoś ma pomysł na siebie i jest zdeterminowany - wyjaśnił nasz gość. - Mniej więcej połowa studentów z zagranicy, którzy przejdą rekrutację, nie dostają wizy. Sytuacja geopolityczna jest skomplikowana, urzędnicy w ambasadach uznają, że nie powinni oni być wpuszczeni do Polski. Poza tym, studenci spoza UE muszą płacić za naukę, żeby polski podatnik nie był obciążony. Traktujemy to jako inwestycję, nie zarabiamy na tym, bo uczelnia nie jest od tego, żeby zarabiać - zaznacza socjolog.

Jesteśmy jedną z najbardziej zinternacjonalizowanych uczelni publicznych.
Jeśli chodzi o studentów z krajów tak zwanej starej Unii Europejskiej to przyjeżdżają raczej w ramach wymiany Erasmus. Dla nich jest w Opolu po prostu tanio. Natomiast dla młodych ludzi z odległych zakątków świata Opole jest egzotyczne. - Grecy z Aten, Turcy ze Stambułu, dużych betonowych miast, świetnie się tu odnajdują. Dla nich jest tu przyjemnie. Z kolei Chińczycy lub Indonezyjczycy, kiedy oprowadzamy ich po mieście, pytają, gdzie są wszyscy ludzie, czy jest jakieś święto - mówił dr Michał Wanke.
Dla studentów z krajów Azji Środkowej zaskoczeniem jest to, że samochód zatrzymuje się przed przejściem dla pieszych, ale też jeśli dostaną mandat za przechodzenie na czerwonym świetle. To tylko niektóre z przykładów różnic kulturowych, o których opowiadał gość Loży Radiowej.

Zobacz także

2021-12-03, godz. 09:22 Dr Tomasz Pawłuszko, analityk bezpieczeństwa o zaostrzeniu retoryki na linii NATO-Rosja - Mamy zaostrzoną retorykę, czy za tym pójdą jakieś czyny? Wydaje się, że Rosja potrzebowałaby o wiele więcej żołnierzy, niż 100 tys. żeby próbować… » więcej 2021-12-02, godz. 17:15 Debata "Pracodawcy-związkowcy. Wspólna sprawa" o tarczy antyinflacyjnej Na wtorkowym posiedzeniu rząd przyjął rozwiązania tzw. tarczy inflacyjnej. O proponowanych rozwiązaniach dyskutowaliśmy w Radiu Opole w debacie "Pracodawcy-związkowcy… » więcej 2021-12-02, godz. 08:49 Asp. Agnieszka Nierychła o zakupowych oszustach, fałszywych zbiórkach charytatywnych i pomocy bezdomnym - Przedświąteczna gorączka już jest odczuwalna, szczególnie w dobie koronawirusa coraz chętniej i częściej kupujemy w sieci. Tam się przeniosło to zakupowe… » więcej 2021-12-01, godz. 17:11 Pierwsza taka operacja w Polsce i druga na świecie! Prof. Jerzy Sacha o operacji zastawki serca z użyciem hologramu pokazującego… - Można powiedzieć, że wykonaliśmy zabieg w rozszerzonej rzeczywistości. Kierowaliśmy się obrazowaniem holograficznym - powiedział w Popołudniowej Loży… » więcej 2021-12-01, godz. 13:28 Martyna Nakonieczny, przewodnicząca klubu PiS w sejmiku o programie ochrony powietrza na lata 2021-2027 - Zapytałam wprost czy my mamy te kwoty czy to jest lista życzeń, to usłyszałam taką niepewną odpowiedź, więc pewne założenia są, natomiast to jest… » więcej 2021-12-01, godz. 13:27 Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia "Masz jaja, idź na badania" o akcji Movember i badaniach profilaktycznych męskich… - Do badań namawiają panów kobiety, za co trzeba im serdecznie podziękować - mówił w Południowej Loży Radiowej Krzysztof Danków, prezes stowarzyszenia… » więcej 2021-12-01, godz. 09:05 Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola o nieprzekazaniu działki urzędowi marszałkowskiemu pod budowę biurowca, a także… - Chciałem pomóc samorządowi województwa, jako miasto chcieliśmy wspomóc działania, które podejmują przekazując darowiznę wysokości 2,5 mln złotych… » więcej 2021-11-30, godz. 17:12 Spięcie magazyn publicystyczny Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Tym razem o tym, czy grożą nam konflikty zb… - W umowie koalicyjnej zapisano całkowite zrównanie praw par heteroseksualnych i jednopłciowych, będzie łatwiejszy dostęp do "trawki". Jeśli to ma uszczęśliwić… » więcej 2021-11-30, godz. 12:42 "Co tam Panie w polityce" - komentują Piotr Giociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, w każdy wtorek od godz. 12:15, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś… » więcej 2021-11-30, godz. 09:30 Zbigniew Kubalańca o podwyżkach diet radnych i marszałka, kopciuchach i konflikcie z prezydentem Opola - Diety radnych wzrosną znacząco zgodnie z nowym rozporządzeniem. Najwięcej wzrośnie wynagrodzenie przewodniczącego sejmiku, do 4290 złotych a teraz wynosi… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »