Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Romuald Jończy o tym, dlaczego ruchy migracyjne…
2018-12-22, 11:23 Autor: Marek Świercz

Romuald Jończy o tym, dlaczego ruchy migracyjne mogą doprowadzić do nowej reformy administracyjnej

Prof. Romuald Jończy o procesach migracyjnych
- Młodzi wyjadą, zostaną ich dziadkowie i rodzice, osamotnieni i pozbawieni opieki. Będzie ją musiała zapewnić gmina, która też, z powodu masowego exodusu młodych, będzie ubożała. I nie wiadomo, czy będzie w stanie sfinansować pomoc dla swoich seniorów. Może będą potrzebne specjalne rządowe dotacje? A może trzeba będzie postawić na większe, silniejsze gminy? A może potrzebna będzie nowa reforma administracyjna - mówił w Loży Radiowej prof. Romuald Jończy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, wybitny znawca procesów migracyjnych.
Ten czarny scenariusz ma oparcie w szczegółowych badaniach, które objęły maturzystów we wszystkich częściach Opolszczyzny. Pytani o dalsze plany życiowe, gremialnie odpowiadali, że chcą podjąć studia poza naszym regionem, najchętniej we Wrocławiu.

- I ważniejsze od kierunku studiów było dla nich ich miejsce. Jeśli kiedyś ktoś chciał iść na ekonomię i nie dostał się na uczelnię we Wrocławiu, to zwykle zdawał na ekonomię w Opolu. Teraz jeśli nie dostanie się na wybrany kierunek we Wrocławiu, to wybierze sobie inny kierunek, byleby w stolicy Dolnego Śląska - mówił Jończy. - Kiedyś młodzi ludzie wyjeżdżali na studia, ale po zdobyciu dyplomu wracali w rodzinne strony i szukali pracy. Teraz wyjeżdżają na studia i zostają.

Nasz gość przyznaje, że podobne procesy można zaobserwować także na Dolnym Śląsku, gdzie Wrocław przyciąga młodych zdolnych z peryferyjnych części regionu.

- Ale to odbywa się w obrębie jednego regionu. Tymczasem w przypadku Opolszczyzny wygląda na to, że takim regionalnym centrum nie jest Opole, ale właśnie Wrocław - tłumaczy Jończy. - Mamy w kraju pięć największych ośrodków, które rozwijają się najszybciej i których słabsze regiony nie dogonią. Największe problemy tego rodzaju mają województwa: lubuskie, świętokrzyskie i nasze opolskie.

Jak wyjaśnia nasz gość, to w dużej mierze efekt reformy edukacji: upowszechnienie dostępu do wyższego wykształcenia wywindowało oczekiwania i ambicje młodych ludzi. Małe miasta, takie jak Opole, nie są w stanie zaspokoić tych aspiracji, bo oferują za mało wysokopłatnych wykwalifikowanych miejsc pracy.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »