Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Romuald Jończy o tym, dlaczego ruchy migracyjne…
2018-12-22, 11:23 Autor: Marek Świercz

Romuald Jończy o tym, dlaczego ruchy migracyjne mogą doprowadzić do nowej reformy administracyjnej

Prof. Romuald Jończy o procesach migracyjnych
- Młodzi wyjadą, zostaną ich dziadkowie i rodzice, osamotnieni i pozbawieni opieki. Będzie ją musiała zapewnić gmina, która też, z powodu masowego exodusu młodych, będzie ubożała. I nie wiadomo, czy będzie w stanie sfinansować pomoc dla swoich seniorów. Może będą potrzebne specjalne rządowe dotacje? A może trzeba będzie postawić na większe, silniejsze gminy? A może potrzebna będzie nowa reforma administracyjna - mówił w Loży Radiowej prof. Romuald Jończy z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, wybitny znawca procesów migracyjnych.
Ten czarny scenariusz ma oparcie w szczegółowych badaniach, które objęły maturzystów we wszystkich częściach Opolszczyzny. Pytani o dalsze plany życiowe, gremialnie odpowiadali, że chcą podjąć studia poza naszym regionem, najchętniej we Wrocławiu.

- I ważniejsze od kierunku studiów było dla nich ich miejsce. Jeśli kiedyś ktoś chciał iść na ekonomię i nie dostał się na uczelnię we Wrocławiu, to zwykle zdawał na ekonomię w Opolu. Teraz jeśli nie dostanie się na wybrany kierunek we Wrocławiu, to wybierze sobie inny kierunek, byleby w stolicy Dolnego Śląska - mówił Jończy. - Kiedyś młodzi ludzie wyjeżdżali na studia, ale po zdobyciu dyplomu wracali w rodzinne strony i szukali pracy. Teraz wyjeżdżają na studia i zostają.

Nasz gość przyznaje, że podobne procesy można zaobserwować także na Dolnym Śląsku, gdzie Wrocław przyciąga młodych zdolnych z peryferyjnych części regionu.

- Ale to odbywa się w obrębie jednego regionu. Tymczasem w przypadku Opolszczyzny wygląda na to, że takim regionalnym centrum nie jest Opole, ale właśnie Wrocław - tłumaczy Jończy. - Mamy w kraju pięć największych ośrodków, które rozwijają się najszybciej i których słabsze regiony nie dogonią. Największe problemy tego rodzaju mają województwa: lubuskie, świętokrzyskie i nasze opolskie.

Jak wyjaśnia nasz gość, to w dużej mierze efekt reformy edukacji: upowszechnienie dostępu do wyższego wykształcenia wywindowało oczekiwania i ambicje młodych ludzi. Małe miasta, takie jak Opole, nie są w stanie zaspokoić tych aspiracji, bo oferują za mało wysokopłatnych wykwalifikowanych miejsc pracy.

Zobacz także

2021-12-28, godz. 08:44 Szymon Ogłaza o brakujących pieniądzach we wkładach własnych do inwestycji drogowych i kolejowych - Zrobiliśmy więcej niż mieliśmy zaplanowane - powiedział w Porannej Loży Radiowej Szymon oGlaza, członek zarządu województwa, z którym rozmawialiśmy… » więcej 2021-12-27, godz. 13:25 Katarzyna Czochara o wecie prezydenta do ustawy medialnej, obwodnicach i nowej "S" z Prądów do Blachowni, tarczy antyinflacyjnej… - Na pewno będziemy się nad tą ustawą pochylać. To ważna ustawa, ona reguluje zapisy prawa unijnego. Myślę, że dalsze prace spowodują, że jednak ta… » więcej 2021-12-27, godz. 08:46 Sławomir Kłosowski o tym, że sytuacja epidemiologiczna w Opolu jest najgorsza w Polsce, ale też o tym, że "widać… - Zadziwiająca jest sytuacja Opola w prognozach matematyków. Widać mocno utrzymujący się wariant Delta. Opole nabija nam wysoką średnią krajową i wysoką… » więcej 2021-12-23, godz. 14:49 Dr Ewa Kosowska-Korniak o zasadach dobrej rozmowy przy wigilijnym stole O tym jak rozmawiać przy wigilijnym stole, jakie tematy poruszać, a czego lepiej unikać i o tym jak ważne jest słuchanie - gościem Południowej Loży Radiowej… » więcej 2021-12-24, godz. 08:53 Ks. Waldemar Klinger w wigilijny poranek o tym, że Jezus ma sporą konkurencję i próbach laicyzacji Świąt - Pan Jezus ma ostrą konkurencję - powiedział w Porannej Loży Radiowej ks. Waldemar Klinger, proboszcz opolskiej katedry z którym rozmawialiśmy w wigilijny… » więcej 2021-12-23, godz. 17:45 Popołudniowa Loża Radiowa "Pracodawcy, związkowcy - wspólna sprawa" o ekonomicznych prognozach na 2022 rok Gośćmi Loży byli dr Jerzy Szteliga (OPZZ), Grzegorz Kuliś (BCC), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo Handlowa) i dr… » więcej 2021-12-23, godz. 14:08 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z ks. prof. dr hab. Witoldem Kaweckim Dzień przed Wigilią w Południowej Loży nie mogło zabraknąć wątku religijnego. Skąd próby laicyzacji Świąt Bożego Narodzenia i czy są skuteczne? O… » więcej 2021-12-23, godz. 08:56 Wojciech Komarzyński o grudniowych naborach w ARiMR i podsumowaniu działalności w 2021 - Dzięki wsparciu, Koła Gospodyń Wiejskich doskonale się rozwijają i kultywują tradycje śląska opolskiego - mówił w Porannejosy Radiowej Wojciech Komarzynski… » więcej 2021-12-22, godz. 18:28 Dr Ewelina Klimczak z CMJW o tym jak spędzano Boże Narodzenie w obozach jenieckich » więcej 2021-12-22, godz. 13:46 Martyna Nakonieczny z klubu PiS komentuje budżet województwa na 2022 rok » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »