Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Małgorzata Kozak o tym, że pracownicy opieki społecznej…
2018-12-18, 15:06 Autor: Barbara Więcek

Małgorzata Kozak o tym, że pracownicy opieki społecznej nie zaradzą wszystkim problemom i także my powinniśmy zachować czujność i wrażliwość

Małgorzata Kozak o tym, jak powinna wyglądać sieć pomocy rodzinom w trudnej sytuacji
- Uważam, że ta kobieta była dramatycznie osamotniona. Była w niechcianej ciąży z partnerem, na którym jej zależało. Musiała dokonać wyboru: dziecko albo on. Co nie zmienia faktu, że jej czyny były straszne – mówiła w Loży Radiowej Małgorzata Kozak, zastępca dyrektora opolskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, pytana o makabryczne dzieciobójstwo w wiosce pod Byczyną. – Ale ci wszyscy, którzy pytają, gdzie była opieka społeczna, powinni zadać sobie pytanie: gdzie byliśmy my, gdzie byłem ja? – dodaje.
Nasz gość zapewnia, że mamy w Polsce system opieki, który obejmuje także kobiety, które nie są pewne, czy sprostają roli matki. Ale ten system musi je najpierw dostrzec.

- To nie jest przecież tak, że pracownicy socjalni chodzą po domach. Ktoś musi się zwrócić o pomoc albo ktoś musi zgłosić, że gdzieś być może dzieje się coś złego. Sprawdzamy nawet anonimowe sygnały – tłumaczył nasz gość.

Jak to wygląda w praktyce? Matka, o której wiadomo, że wcześnie oddała dzieci do pieczy zastępczej, jest objęta szczególną opieką – pracownicy sprawdzają, czy nie potrzebuje jakiejś pomocy (można to nazwać swego rodzaju monitoringiem, choć pracownicy socjalni nie używają takich określeń, bo kojarzą się z kontrolą). I bywa, że matka, która oddała troje dzieci, dla czwartego staje się prawdziwą matką, bo – jak mówi nasz gość – po prostu dorosła do macierzyństwa.

- Dużo dobrego zrobiły kampanie informacyjne, zwracające uwagę na to, że trzeba reagować na incydenty, które wskazują, że komuś może się dziać krzywda – mówi wicedyrektor MOPR. – To ludzkie, że nie wszystkie kobiety radzą sobie z macierzyństwem. Zdarza się, że te, które rodzą w opolskim szpitalu położniczym, pozostawiają w nim dzieci. A kolejka rodzin, które chciałyby adoptować dziecko, jest bardzo długa. Niepokojące jest to, że w tym roku takich przypadków mieliśmy 16 czy 17, dwa razy więcej niż rok temu. Z drugiej strony lepiej, że te matki zostawiają dziecko w szpitalu. Bo alternatywą może być to, co stało się w Ciecierzynie.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »