Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Marcin Oszańca o rozlicznych i praktycznie nieskończonych…
2018-11-27, 11:35 Autor: Marek Świercz

Marcin Oszańca o rozlicznych i praktycznie nieskończonych pożytkach z używania dronów

Marcin Oszańca o wykorzystywaniu dronów m.in. w rolnictwie
- W Polsce jest, tak oceniam, co najmniej 100 tysięcy dronów. Jeśli chodzi o ilość wydanych licencji, jesteśmy na trzecim miejscu na świecie, po Japonii i Stanach Zjednoczonych - mówił w Loży Radiowej Marcin Oszańca, który prowadzi firmę oferującą rozliczne usługi wykonywane za pomocą dronów.
Oszańca obala stereotypy na temat polskiej wsi: jest politykiem PSL (i rzecznikiem tej partii w regionie), mieszka z małej Krzyżowej Dolinie w gminie Ozimek, ale utrzymuje się z wykorzystania utranowoczesnych technologii. Na pomysł wykorzystania dronów w rolnictwie wpadł, gdy pracował w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Dziś posiada trzy różne drony, z których największy ma metrową rozpiętość skrzydeł. Nie mogą być wielkie i ciężki, bo dostępne baterie (nie mówimy o technologiach wojskowych, tam drony wiszą w powietrzu tygodniami) pozwalają na 25 minut lotu.

- Do czego można wykorzystać drona? Do wszystkiego, ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia - twierdzi Oszańca.

Przykłady? Rolnik może zamówić drona, żeby za pomocą specjalnej kamery zbadał, w jakim stanie są jego uprawy i jakich nawozów potrzebują. Taką informacje wprowadza się potem do samobieżnego traktora, który na jej podstawie odpowiednio dawkuje nawozy. Wydatki na nawozy są mniejsze, plony wyższe. Dron może też zbadać szkody łowieckie, może ustalić, które drzewa w lesie uschły i należy je ściąć (z większą precyzją niż leśnik), może też zbadać stan wałów przeciwpowodziowych (jeśli wykaże jakiś odcinek z większą zawartością chlorofilu, oznacza to, że w tym miejscu wał jest podmokły).

Oszańca zwraca jednak uwagę na to, że przy użyciu dronów obowiązują przepisy prawa lotniczego. A za ich złamanie grozi do 5 lat więzienia. Przykładowo nie można dronami latać nad Szumiradem (jest tam mocno tajna jednostka wojskowa) a teren zamknięty dla lotów zaczyna się już przy wieży ciśnień w Ozimku.

- O tych przepisach powinni pamiętać rodzice, którzy swoim pociechom drony na komunię czy urodziny. Tu nie ma żartów - dodaje nasz gość.

Zobacz także

2021-12-13, godz. 17:22 Jan Tomalik o tym, jak w rozgłośni wyglądały pierwsze godziny wprowadzenia stanu wojennego - Miałem nocny dyżur w radiu, nagle usłyszałem, że przestaliśmy nadawać, zniknął program. W radiu nie może być ciszy, na takie wypadki mieliśmy przygotowane… » więcej 2021-12-13, godz. 13:35 Violetta Porowska o 40 rocznicy stanu wojennego, fundusze kompensacyjnym wizycie ministra zdrowia w Opolu Gościem parlamentarnej odsłony Loży Radiowej była dziś Violetta Porowska, poseł PiS. Rozmawialiśmy o 40 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego i wystawie… » więcej 2021-12-13, godz. 09:22 Bogusław Bardon: Stan wojenny jest traumą, bo Polak do Polaka strzelał. Trzeba powiedzieć wszystkim jak było i jak… - Zabrali mnie z mojego mieszkania, skutego wywieźli na dołek, gdzie spotkałem kolegów wspominał aresztowanie 13 grudnia 1981 roku Bogusław Bardon jeden… » więcej 2021-12-10, godz. 18:22 Młodzieżowa Loża Radiowa o tym dlaczego młodzi odchodzą od Kościoła Niedawno Katolicka Agencja Informacyjna opublikowała głośny "Kościół w Polsce", z którego wynikało, że przez ostatnie ćwierć wieku spadek deklaracji… » więcej 2021-12-10, godz. 13:48 Dr inż. Adam Czubak o projekcie Cyber Eva, który zapewni bezpieczeństwo cybernetyczne Opolscy naukowcy z Politechniki Opolskiej i Uniwersytetu Opolskiego pracują nad stworzeniem aplikacji "Cyber Eva". Ma ona pomoc w zapewnieniu bezpieczeństwa… » więcej 2021-12-10, godz. 09:07 Dr Jarosław Mijas, konsultant ds. pediatrii: bardzo wiele dzieci choruje na covid-19 na Opolszczyźnie, także niemowlęta… - Niestety bardzo dużo dzieci w województwie opolskim choruje na covid-19 i z własnych doświadczeń wiem, że o wielu przypadkach nie wiemy - dr Jarosław… » więcej 2021-12-09, godz. 12:15 Debata "Pracodawcy, związkowcy i eksperci" o naruszeniach praw pracowniczych i pomyśle większych sankcji dla pracod… Gośćmi radowej debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), dr Witold Potwora (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz… » więcej 2021-12-09, godz. 12:14 "Prosto z sejmu" w Loży Radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z posłem PiS Tomaszem Latosem o głosowanym w sejmie funduszu… Gościem Magdaleny Ogórek był w tym tygodniu Tomasz Latos, poseł PiS i zarazem przewodniczący sejmowej komisji zdrowia. Poseł na gorąco komentował posiedzenie… » więcej 2021-12-09, godz. 09:29 Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa o powodach odrzucenia uwag posła Janusza Kowalskiego do Funduszy Europejskich… - To jest wpisywanie się w politykę PiS-u, która od kilku lat napuszcza obywateli na różne grupy. Dyskryminuje, zwalcza. Pięć samorządów województw… » więcej 2021-12-08, godz. 13:10 Dr Marek Mazurkiewicz o swoich badaniach dotyczących udziału mniejszości narodowych i etnicznych w życiu politycznym… - Komitety mniejszości narodowych i etnicznych są zwolnione z konieczności osiągnięcia 5% progu wyborczego w skali kraju, ale muszą go przekroczyć w okręgu… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »