Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Violetta Rezler-Wasielewska o starym cmentarzu jenieckim…
2018-11-07, 14:10 Autor: Marek Świercz

Violetta Rezler-Wasielewska o starym cmentarzu jenieckim, na który każdy zmarły miał imię i nazwisko

Violetta Rezler-Wasielewska o starym cmentarzu jenieckim
- Łambinowickie Zaduszki to spotkanie w ramach naszych spotkań muzealnych, organizowanych, zwykle w pierwszą środę miesiąca, od 2012 roku. Zapraszamy wtedy wszystkich zainteresowanych do naszego muzeum w Łambinowicach albo, jak w tym przypadku, na stary cmentarz jeniecki. Bo te jego historii będzie poświęcone to spotkanie - mówiła w Loży Radiowej Violetta Rezler-Wasielewska, dyrektor Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych.
Jak mówi nasz gość, stary cmentarz jeniecki, las charakterystycznych żelbetowych krzyży, jest o tyle wyjątkowy, że tu każdy człowiek ma imię, nazwisko i własny grób. W odróżnieniu od jeńców pochowanych w czasach drugiej wojny światowej - albo w anonimowych, albo w masowych mogiłach.

Pierwsza kwatera powstała podczas wojny prusko-francuskiej w 1871 roku. Liczyła sobie 60 grobów (zostało ich 52), francuscy żołnierze, którzy przeżyli niewolę, wznieśli tam monument z inskrypcją mówiącą o ich zmarłych kolegach, którzy zdążają do lepszej ojczyzny".

Kolejna kwatera (dziś wszystkie trzy - bo będzie i trzeci - cmentarz - stanowią jedną całość o powierzchni 4,5 hektara) powstała z myślą o pruskich żołnierzach, którzy zginęli podczas ćwiczeń na łambinowickim poligonie. To 70 grobów. Ich ilość nie dziwi, zważywszy na militarne ambicje rozbudowujących na potęgę siły zbrojne kaiserów.

Trzecia kwatera powstała podczas pierwszej wojny światowej. W latach 1914 - 1919 w stalagu przebywało około 90 tysięcy jeńców z armii państw Ententy, zmarło prawie 7 tysięcy z nich. Byli to Rosjanie, Rumuni, Włosi (w pierwszej wojnie Włochy walczyły po stronie aliantów), Serbowie. Brytyjczycy, Francuzi, dwóch Belgów i jeden Grek.

Zobacz także

2021-11-29, godz. 18:10 Bartłomiej Kałużny, koordynator ds. promocji Szlachetnej Paczki na Opolszczyźnie o skali biedy i potrzebie pomagan… - Raport biedy publikowany jest co roku. Poniżej granicy skrajnego ubóstwa żyje ponad 2 mln Polaków, a w 2020 r. przybyło ich 400 tys., w tym 100 tys. stanowią… » więcej 2021-11-29, godz. 11:30 Senator PiS Jerzy Czerwiński o senackich poprawkach w sprawie ochrony granic, sytuacji geopolitycznej w kontekście kryzysu… - Te poprawki mają na celu wybić tej ustawie zęby - powiedział w Południowej Loży Radiowej Jerzy Czerwiński, senator PiS o poprawkach przegłosowanych w… » więcej 2021-11-29, godz. 09:15 Monika Bartel o wstępnych wynikach spisu rolnego w województwie opolskim - Wyniki powszechnego spisu rolnego 2020 wskazują na dalsze przemiany rolnictwa, jego specjalizację, koncentrację i regionalizację produkcji rolnej - powiedziała… » więcej 2021-11-26, godz. 17:41 Młodzieżowa Loża Radiowa o rozwiązaniach, które mogłyby pomóc w walce z pandemią koronawirusa Gośćmi Młodzieżowej Loży byli dziś Kaja Jarema (PL 2050), Dawid Rygol (stowarzyszenie Od Nowa) i Igor Hetlof - Rydzyński (Młodzi Demokraci, PO). » więcej 2021-11-26, godz. 13:15 Rafał Bartek o zmianach na niemieckiej scenie politycznej i pracy doktorskiej o determinantach poparcia dla Mniejszości… - Nas oczywiście najbardziej interesują kwestie dotyczące mniejszości - mówił w Południowej Loży Rafał Bartek, przewodniczący Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego… » więcej 2021-11-26, godz. 09:34 Dr Diana Rokita-Poskart, ekonomistka z Politechniki Opolskiej o tarczy antyinflacyjnej - Na pewno rozwiązania służące obniżce podatków pośrednich takich jak VAT czy akcyza mogą pomóc w obniżeniu inflacji - powiedziała dr Diana Rokita-Poskart… » więcej 2021-11-25, godz. 13:08 Debata "Pracodawcy, związkowcy – wspólna sprawa" o pomysłach rządu na walkę z szarą strefą i paszportach covidowych… Gośćmi debaty byli: dr Artur Żurakowski (ekonomista), Piotr Pancześnik (Kongregacja Przemysłowo-Handlowa), Grzegorz Adamczyk (Solidarność), dr Jerzy Szeliga… » więcej 2021-11-25, godz. 09:14 Łukasz Sowada, przewodniczący Rady Miasta Opola o stanowisku dot. sytuacji na granicy, podwyżkach cen biletów MZK i… - Wydaje mi się ,że to szerzej zorganizowana akcja przez przedstawicieli PiS w terenie, podobne oświadczenia także do innych samorządów w pływały i będą… » więcej 2021-11-24, godz. 17:15 Katarzyna Kownacka o swojej pracy doktoranckiej dotyczącej mniejszości niemieckiej a konkretnie zmian poparcia w wyborach… Gościem Popołudniowej Loży Radiowej była dziś Katarzyna Kownacka, która z wyróżnieniem obroniła pracę doktorancką pt. "Determinanty zmian poparcia dla… » więcej 2021-11-24, godz. 13:45 Dorota Koncewicz o trwającej wiele lat batalii o obwodnicę Niemodlina, zakończeniu inwestycji, radości mieszkańców… - Jestem przeszczęśliwa, że ta inwestycja na którą moi mieszkańcy czekali tyle lat, podobnie jak i ja, wreszcie doczekała się szczęśliwego finału. Wreszcie… » więcej
678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »