Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » Ring Wyborczy - kandydaci o depopulacji
2018-10-16, 13:45 Autor: Marek Świercz

Ring Wyborczy - kandydaci o depopulacji

Obejrzyj "Ring Wyborczy" z 16.10.2018
Opolszczyzna to region, który wyludnia się i starzeje najszybciej w kraju, dlatego też – na ostatnie kampanijnej prostej – cykl tematycznych debat z przedstawicielami komitetów kandydujących do sejmiku rozpoczęliśmy od tematu depopulacji.
Samorząd Opolszczyzny był pierwszym, który rozpoczął publiczną debatę na temat dramatycznego procesu wyludniania regionu, zainwestował też spore pieniądze w przygotowanie diagnozy i programu tzw. Specjalnej Strefy Demograficznej. Temat od początku budził jednak kontrowersje.

Marek Kawa z PiS stwierdził, że pieniądze wydano głównie na ekspertyzy i projekty w skali mikro, zamiast myśleć o strategicznych rozwiązaniach. Idei SSD broniły Brygida Kolenda-Łabuś z Koalicji Obywatelskiej i Agnieszka Zagola z PSL, mówiąc o tym, że jest dziś realizowana jako program „Opolskie dla rodziny”, w ramach którego na 560 projektów wydano 1,6 mld zł.

Paweł Kampa z SLD stwierdził, że te pieniądze wydano na wiele małych zadań, zamiast ustalić priorytety – takie na przykład jak komunalne budownictwo mieszkaniowe – realizowane w kolejnych latach. O socjalnej ofercie dla młodych ludzi, którzy muszą chcieć zostać na Śląsku Opolskim, skuszeni dobrymi warunkami życia, mówił także Maciej Kruszka z partii Razem. Apelował także o ustalenie programu regionalnej płacy minimalnej.

Te wątki gospodarcze pojawiły się także w wypowiedziach Mirosława Patoły ze Śląskiej Partii Regionalnej, który w ramach hasła „Nasze podatki na nasze wydatki” proponował pozostawienie w regionie 3 procent podatku VAT. Dawid Gajer z komitetu Wolność w Samorządzie mówił o konieczności wspierania małych firm (zamiast ściągania zagranicznych inwestorów płacących marne pensje) i budowania siły opolskich uczelni. Opinii naszych uczelni bronił Andrzej Szymański z Kukiz ’15, ale przy okazji stwierdził wprost, że młodzi Opolanie wybierają Wrocław, bo to po prostu ładniejsze miasto. Jego zdaniem, trzeba także koniecznie zacząć walczyć o jakość powietrza.

Zdaniem Rafała Bartka z Mniejszości Niemieckiej, opolskie uczelnie powinny zainwestować w edukację językową, bo to ściągnie do nas inwestorów, którzy potrzebują pracowników znających języki obce. Bartek stwierdził też, że proces siłowego powiększenia Opola zablokował niestety oddolne rozmowy o współpracy samorządów w realizowaniu zadań publicznych.

Gośćmi Ringu Wyborczego byli:

Marek Kawa – PiS
Paweł Kampa – SLD
Brygida Kolenda-Łabuś – Koalicja Obywatelska
Rafał Bartek – Mniejszość Niemiecka
Andrzej Szymański – Kukiz ‘15
Agnieszka Zagola – PSL
Maciej Kruszka – Razem
Mirosław Patoła – Śląska Partia Regionalna
Dawid Gajer – Wolność w Samorządzie

Zobacz także

2021-12-08, godz. 14:29 Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic o finansowych dylematach samorządów i sukcesach drużyny futsalowej Dreman Futsal… - Inwestycyjnie jesteśmy przygotowani bardzo dobrze, gorzej jest z dochodami bieżącymi - mówił w Południowej Loży Radiowej Leonard Pietruszka, wójt Komprachcic… » więcej 2021-12-08, godz. 09:42 Sławomir Kłosowski, wojewoda opolski o tym, że 4 fala w regionie nie odpuszcza, o obostrzeniach i o szczepieniach - Mamy już dwa powiaty, w których krzywa zakażeń nie rośnie tak zdecydowanie jak do tej pory i kolejne dwa lub trzy, w których krzywa się wypłaszcza, a… » więcej 2021-12-07, godz. 17:41 Agata Lika z PL 2050 o planie na gospodarkę i potrzebnej rzetelnej kampanii o szczepieniach - Nasz plan na gospodarkę powstawał przy udziale ekspertów - mówiła w Popołudniowej Loży Agata Lika, przewodnicząca opolskich struktur Polski 2050 Szymona… » więcej 2021-12-07, godz. 14:59 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc Jak UE gumkuje "Boże Narodzenie", przed czym przestrzega Papież Franciszek: "Usiłowało to robić wiele dyktatur". Lewica domaga się od rządu zaostrzenia… » więcej 2021-12-07, godz. 09:33 Michał Kalinowski o pomyśle Lewicy czyli obowiązkowych szczepieniach na covid i pracy w szpitalu tymczasowym w Opolu - Chcemy to wprowadzić, bo jesteśmy odpowiedzialni. Widzimy co się dzieje. Dziennie umiera około 500 osób - powiedział w Porannej Loży Radiowej Michał… » więcej 2021-12-06, godz. 17:03 Dr Diana Rokita-Poskart o swoich badaniach dot. wpływu studentów na rozwój miast - Ostatnio badałam dlaczego studenci z Polski wyjeżdżają na Ukrainę na studia - powiedziała dr. Diana Rokita-Poskart Katedry Polityki Regionalnej i Rynku… » więcej 2021-12-06, godz. 11:11 Poseł MN Ryszard Galla o wprowadzeniu progu wyborczego dla mniejszości i umowie koalicyjnej nowego rządu w Niemczech - Nie wiem czy pan poseł Kowalski zdaje sobie sprawę w jaki sposób dokonuje zamieszania. Na najbliższą środę jestem umówiony z wiceministrem Rzymkowskim… » więcej 2021-12-06, godz. 09:04 Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski o zmniejszeniu finansowania j. niemieckiego dla mniejszości i wprowadzenie progu… - Od roku 2019, kiedy w kampanii wyborczej obiecałem walkę na rzecz przywrócenia symetrii w relacjach polsko-niemieckich, dotrzymuję słowa. W piątek ogłosiłem… » więcej 2021-12-03, godz. 17:55 Młodzieżowa Loża Radiowa o konflikcie ws. Podwyżek cen biletów w Opolu i rozmowach Tuska z węgierską opozycją Gośćmi Loży byli dziś Tobiasz Gajda (Młodzi Demokraci, PO), Jan Zimoch (stow. Od Nowa) i Amadeusz Hofman (Lewica). » więcej 2021-12-03, godz. 11:33 Antoni Konopka o programie ochrony środowiska na lata 2021-2027 i zmianach w uchwale antysmogowej - W trakcie prac nad planem konsultowaliśmy się z samorządami ankietyzowane były samorządy i instytucje, zadawane były pytania o planowane przedsięwzięcia… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »